توقیف اموال زوج
فهرست مطالب

امکان توقیف اموال زوج در خارج از کشور برای طلب مهریه

در رابطه با پاسخ به سوال (امکان توقیف اموال زوج در خارج از کشور برای طلب مهریه) بررسی چند موضوع واجد بررسی می باشد که به ترتیب به آن می پردازیم

بحث اول راجع به آن است که:

  • آیا دو زن و مردی که دارای تابعیت متعدد بوده اند اگر با یکدیگر ازدواج کنند تابعیت زوجه حسب تابعیت همسرش تغییر یافته و او تابع قانون کشور زوج می گردد؟
  • آیا ممکن است زوجه به تابعیت خود باقی مانده و تغییر تابعیت ندهد؟
  • آیا امکان داشتن تابعیت مضاعف یا دو تابعیتی برای زوجه وجود دارد؟
  • اگر اختلافاتی پیرامون مسائل نکاح و طلاق  اعم از دریافت مهریه ، نفقه و حق فسخ و این جور مسائل پیش بیاید قانون کدام کشور بر حل این مسائل قابلیت اجرا داشته است؟

 

در رابطه با پاسخ به سوال اول باید بگوییم سه نظریه مورد بررسی قرار گرفت:

  • نظریه اول وحدت تابعیت
  • نظریه دوم استقلال تابعیت
  • نظریه سوم نظریه نسبی

طرفداران نظریه وحدت اعتقاد بر آن داشتند که به منظور جلوگیری از ایجاد تعدد قوانین بهتر است تابعیت زن یا مرد به یک تابعیت تغییر یابد و هر دو آنها از یک تابعیت برخوردار گردند که به اعتقاد این نظریه تابعیت زن به صورت قهری بر اثر ازدواج تغییر یافته و تابع دولت کشور متبوع همسرش گردیده است

پس به اعتقاد طرفداران این نظریه اگر فی مابین زوجین اختلافی راجع به موضوعاتی که پیرامون حقوق خانواده بوده اند اعم از حق دریافت مهریه ، ارث بردن زوجه از زوج و هر موضوع دیگری پیش آمد قانون دولتی که زوج تابع آن بوده است بر حل این مسائل  ارجحیت داشته و بر حسب آن بوده که راجع به اختلاف فی مابین زوجین ترتیب اثر داده می شود

اما طرفداران نظریه دوم که به استقلال تابعیت اعتقاد داشته اند معتقدند که ازدواج نباید موحبی برای تغییر تابعیت زوجه از تابعیت خود به تابعیت همسرش بوده باشد و به اعتقاد انها تابعیت زوجه تغییر نمی یابد مگر آنکه خودش با رضایت خویش به این تابعیت اذن دهد و یا با حفظ تابعیت خویش ، تابعیت کشور دولت متبوع همسر خویش را پذیرفته و دو تابعیتی گردد پس این گونه بیان می کنیم که تابعیت زوجه قهرا به موجب رابطه زوجیت تغییر نیافته مگر آنکه خودش خواستار آن بوده باشد.

نظریه نسبی

که به صورت نسبی راجع به هر دو نظریه وحدت و استقلال اعتقاد داشته اند راه حل میانه ای را برای حل این مشکل درنظر گرفته اند کشور ایران از جمله کشورهای بوده که پذیرنده نظریه نسبی راجع به این موضوع بوده است که به بررسی آن می پردازیم

در رابطه با اینکه زن و یا مرد کدام یک ایرانی بوده اند تفکیک قائل بشویم بدین طریق که اگر مرد ایرانی بود و زن خارجی در اینجا قانون گذار از نظریه وحدت تابعیت استفاده کرده و تابعیت زوج را که ایرانی بوده به زوجه تحمیل نموده است و مستند قانونی آن بند ۶ ماده ۹۷۶ قانون مدنی بوده است و در این رابطه تمامی امور راجع به اموال شخصیه در رابطه با این زن تا زمانی که از رابطه زوجیت با همسرش خارج نگردیده برقرار مانده و او در این رابطه تابع قانون دولت متبوع ایران خواهد بود.

اما در فرضی که زن ایرانی و مرد خارجی بوده است

در این رابطه قانون گذار تغییر تابعیت زن را به صورت قهری نپذیرفته و تغییر و یا بقای این تابعیت را به قانون کشوری که زوج تابعیت آن را داشته است واگذار نموده است که مستند قانونی آن ماده 987 قانون مدنی بوده است اما راجع به مسائلی از جمله احوال شخصیه زوجه تابع دولت متبوع خود بوده یا زوج در اینجا باید در دو فرض موضوع را تحلیل نمود

اگر به موجب قانون کشوری که زوج تابع آن بوده است باید تابعیت زوجه تغییر یابد موجب می گردد که تابعیت ایرانی زوجه از بین رفته و تابعیت همسرش بر او متحمل شود آیا این عامل در رابطه با اموری که مرتبط با احوال شخصیه زوجه بوده هم تاثیر گذار بوده است ؟

در اینجا باید گفت زوجه تابع قانون کشور زوج بوده مگر آنکه اموری موجب گردد که به تابعیت خود بازگردد و مقررات قانون ایران راجع به او اعمال گردد.

یکی از این عوامل طلاق و پایان دادن به زندگی مشترک بوده که زوجه تصمیم می‌گیرد کشور زوج را ترک کند خوب در اینجا مسلما وقتی زوجه که در خاک ایران سکونت پیدا نمود ایرانی محسوب گردیده و مقررات قانون ایران راجع به او اعمال گردیده است (اصل سرزمینی بودن) اما در پاسخ به این سوال کاربری که در پنل وکیل پرس سوال خود را این گونه مطرح نموده اند بیان می داریم که اگر زوجه خواهان دریافت مهریه خود در دورانی که زندگی مشترک هنوز برقرار بوده و زوجه به موجب قانون آن  کشور باید تابعیت کشور زوج را اختیار می کرده ، خوب تابعیت ایرانی خود را در اینجا از دست داده و باید دید قانون آن کشور راجع به اموری اعم از دریافت مهریه که موضوع مرتبط با اصل نکاح بوده و ارتباط با احوال شخصیه فرد داشته چه قانونی را وضع نموده است و راجع به دریافت مهریه به زوجه تا چه حدودی اختیار داده است

آیا میدانید:

آیا ارز دیجیتال می‌تواند به عنوان مهریه باشد؟

 

آیا اجازه توقیف اموال زوج را برای مطالبه مهریه داده است یا نه؟

که در سوال مطروحه باید دید قانون کشور افغانستان در این باره چه قانونی وضع نموده است اما اگر زوجه از همسرش جدا شده باید دید هنوز تغییر تابعیت داده و یا هنوز به تابعیت زوج باقی مانده است خوب اگر تغییر تابعیت داده باشد و تابعیت ایرانی خود را  به دست آورده باشد و سه شرطی که لازمه تغییر بازگشت تابعیت زوجه به تابعیت خود بوده است را داشته باشد تغییر تابعیت داده و بدین طریق چون تابعیت ایرانی را کسب کرده قانون راجع به کشور ایران در مورد او قابل اعمال بوده است و تمامی مقررات راجع به احوال شخصیه برای او قابل اعمال می گردد و زوجه می تواند اقدام به دریافت مهریه خود بنماید و اینکه این کاربر اعلام داشته که زمینی که مالکیت بر آن داشته در افغانستان واقع گردیده و در ایران نبوده ، در این رابطه باید اعلام داریم که این عامل موجبی برای عدم توقیف زمین زوج نبوده و زوجه می تواند برای دریافت دینش خواستار توقیف مال مذکور زوج در افغانستان گردد

 اما خوب بهتر است انجام این کار را زوجه به وکیلی بسپارد که راحتر بتواند اقدام به انجام این اقدامات بنماید و اگر خود زوجه خواستار پیگیری امور خود بوده باشد و همان گونه که راجع به نحوه دریافت مهریه اعلام نمودیم زوجه ملزم بوده برای دریافت مهریه از طریق اداره ثبت اقدام بنماید و اقدام به معرفی اموالی از همسر خود بنماید تا بدین طریق اقدامات لازمه راجع به توقیف زمین مذکور به عمل آید.

 

همچنین بخوانید:

مجازات جرم روزه خواری در ملا عام

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص وکیل طلاق توافقی در تهران با شماره تلفن زیر با ما در تماس باشید. صفحه اینستاگرام وکیل پرس را دنبال کنید

شماره تلفن وکیل طلاق توافقی در تهراننویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

بهترین وکلای طلاق

سرکار خانم زهره رستگار

متخصص پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

خانم رستگار یکی از برترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در تهران می باشند. با تحصیلات عالیه و بیش از 23 سال سابقه وکالت در انواع پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق خوش درخشیده اند. خانم زهره رستگار به عنوان وکیل تخصصی در انواع دعاوی مربوط به خانواده از جمله طلاق، طلاق توافقی، طلاق از جانب زوج و طلاق از جانب زوجه، مطالبه مهریه، نفقه و حضانت فرزند فعالیت می کنند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی خانواده اعم از طلاق

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی خانواده و طلاق

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، طلاق، طلاق توافقی و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

جناب آقای صمد زارع

متخصص دعاوی خانواده و حقوقی و ...

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید