فهرست مطالب

تفاوت ماده 477 و 474 قانون آیین دادرسی کیفری

در رابطه با مفهوم اعاده دادرسی بیان کردیم که در شرایطی به صورت حصری قانون گذار به شخص محکوم علیه و نماینده قراردادی او این اذن را داده که بتوانند چنانچه نسبت به حکم نهایی صادره معترض بوده باشند بتوانند درخواست اعاده دادرسی بنمایند.
ممکن است سوالی در اینجا پیش آید که آیا ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری هم مصداقی از اعاده دادرسی بوده است؟ (تفاوت ماده 477 و 474 قانون آیین دادرسی کیفری) در پاسخ به این سوال مثبت می باشد اما با این تفاوت که این ماده اعاده دادرسی راجع به حکم قطعیت یافته را در صورتی مورد قبول قرار داده است که مخالفت رای صادره با قواعد شرعی اثبات گردد که تشخیص این امر به ریاست قوه قضائیه واگذار شده است و به موجب دستور العمل اجرایی این ماده که در سال 1398 به تصویب رسید اجرای این امر، تنها محدود به حیطه وظایف رئیس قوه قضاییه نبوده و سایر مراجع اعم از دستگاه های اجرایی، دادستان کل کشور، رئیس دیوان عالی کشور و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند خواستار اعاده دادرسی به موجب این ماده باشند.

اما خوب ممکن است بگویید مرز تفکیک این دو ماده در کجاست ؟

در پاسخ به این سوال در ابتدا شما را به مقاله مربوطه که راجع به اعمال ماده 474 بیان داشتیم ارجاع می دهم. در این رابطه ما بیان داشتیم که شخص محکوم علیه یا نماینده او که در رابطه با حکم صادره قطعی شده معترض بوده باشند می توانند با ارائه ادله قوی به عالی ترین مرجع قضایی که دیوان عالی کشور بوده معترض گردیده و خواستار اعاده دادرسی گردند که تشخیص قبول یا رد این درخواست بر عهده دیوان عالی کشور بود، اما در رابطه با ماده 477 احراز این امر به رئیس قوه قضائیه واگذار گردیده شده است نه دیوان عالی کشور.

پس بنابراین درخواست اعاده دادرسی به موجب ماده 477 از طریق مراجعه مستقیم و یا ثبت شکایت به دیوان نبوده و ثبت اعتراض به موجب این ماده بدین طریق بوده است که اشخاص متقاضی باید در ابتدا به ساکن در صورتی که در تهران سکونت داشته باشند با مراجعه به دادگستری کل استان تهران اقدام به ثبت درخواست خود مبنی بر اعاده دادرسی به ثبت برسانند و در غیر این صورت ثبت تقاضا بنا بر اعمال ماده 477 باید از طریق مراجعه به رئیس حوزه قضایی که رای صادره در آنجا به قطعیت رسیده و یا دادستان مربوطه اقدام بنماید که در رابطه با افراد نظامی این اقدام از طریق سازمان قضایی نیروی های مسلح به عمل می آید و در صورت موجهه تشخیص دادن این امر، با تهیه گزارشی، مراتب مربوطه به رئیس کل دادگستری استان اعلام می گردد تا مرجع مربوطه بررسی های لازمه را راجع به موجه بودن و ترتیب اثر دادن به خواسته طرح شده و ارسال آن به دفتر رییس قوه قضاییه بنماید و اگر مجوز اعمال مادده 477 توسط رئیس قوه به تایید رسید ، پرونده مربوطه به دیوان عالی کشور ارسال و در شعبه خاصی که به تشخیص رئیس قوه قضاییه بوده رسیدگی و اقدام به نقض رای قبلی و رسیدگی مجدد گردد.

همچنین بدانید:

اعاده دادرسی کیفری ماده 474

تفاوت ماده 477 و 474 قانون آیین دادرسی کیفری چیست؟

ماده 477 و 474 قانون آیین دادرسی کیفری در ایران مربوط به موضوعات مختلفی هستند و تفاوت‌های زیر را دارند:

1. محتوا: ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری درباره تعزیرات نقض حقوق عمومی صحبت می‌کند، در حالی که ماده 474 درباره تعزیرات نقض حقوق شخصی صحبت می‌کند.

2. حق اقامه دعوا: براساس ماده 477، هر فرد علاقمند به اجرای قانون و حفظ منافع عمومی، حق اقامه دعوا را دارد. اما براساس ماده 474، فقط اشخاص حق اقامه دعوا را دارند.

3. جرم‌ها: ماده 477 درباره جرم‌هایی صحبت می‌کند که حقوق عمومی را نقض می‌کنند، مانند فساد، تخریب منابع طبیعی و غیره. اما ماده 474 درباره جرم‌هایی صحبت می‌کند که حقوق شخصی را نقض می‌کنند، مانند قتل، آزار و اذیت و غیره.

4. تعزیرات: براساس ماده 477، تعزیرات نقض حقوق عمومی شامل جرائم و تخلفات قابل تعزیر است. اما براساس ماده 474، تعزیرات نقض حقوق شخصی شامل جرائم قابل تعزیر است.

با این حال، باید توجه داشت که این فقط بخشی از تفاوت‌های بین دو ماده است. برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر، با مشاوران مجموعه وکیل پرس تماس بگیرید

برخی از سوالات متداول تفاوت ماده 477 و 474 قانون آیین دادرسی کیفری:

تشخیص اعمال اعاده دادرسی ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری بر عهده چه مرجعی بوده است ؟

تشخیص این امر بر عهده رئیس قوه قضاییه بوده و در صورت موجه دانستن درخواست اعاده دادرسی مجوز لازم به دیوان عالی کشور برای نقض رای قطعی یافته اعمال و اقدام به رسیدگی مجدد پرونده می گردد

برای ثبت درخواست اعاده دادرسی ماده 477 شخص متقاضی باید چگونه اقدام بنماید ؟

در این رابطه باید شخص متقاضی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی باید با مراجعه به دفتر رئیس کل دادگستری استانی که حکم صادره راجع به او اعمال و قطعی گردیده مراجعه و اقدام به ثبت خواسته اش بنماید تا بررسی لازمه صورت بپذیرد و در صورت موجه تشخیص داده شدن این امر، مراتب به دفتر رییس قوه قضائیه اعلام می گرد و بر خلاف ماده 474 شخص متقاضی نمی تواند مستقیما اقدام به طرح خواسته خود به دیوان عالی کشور بنماید بلکه این امر منوط به دستور رئیس قوه قضاییه بوده است

 

جهت اخذ مشاوره تخصصی با وکیل ماده 474 هم اکنون تماس بگیرید.

 

شماره مشاوره حقوقی تلفنینویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

بهترین وکلای اعاده دادرسی

آقای محمدهادی پورسینا

از وکلای باتجربه در زمینه اعاده دادرسی

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

آقای پورسینا وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای دادگستری مرکز تهران هستند. از وکلای باتجربه در زمینه اعاده دادرسی می باشند و دعاوی خانواده، ملکی، کیفری، داوری، وصول مطالبات، جرایم علیه اشخاص، جرایم علیه اموال، اموال و مالکیت، مالکیت معنوی، ثبت اسناد و … تخصص و تجربه دارند.

سرکار خانم نسترن زمانی پور

از وکلای مجرب در اعاده دادرسی

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

خانم زمانی پور از وکلای پایه یک دادگستری تهران و از وکلای مجرب در اعاده دادرسی می باشند ایشان بیش از 10 سال سابقه وکالت دارند و در انواع دعاوی کیفری، ملکی، خانواده، داوری، انحصاروراثت، قراردادها، اجرای احکام، جرایم اینترنتی، جرایم علیه اشخاص، جرایم علیه اموال و … تخصص دارند.

سرکار خانم فاطمه میر

متخصص در دعاوی دیوان عالی

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

خانم ساناز اسدی پور

متخصص در زمینه اعاده دادرسی

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم اسدی پور وکیل پایه یک دادگستری در تهران و دارای مدرک کارشناسی ارشد حقوق خصوصی و بیش از 7 سال سابقه در حرفه وکالت می باشند. متخصص در زمینه اعاده دادرسی، متخصص در دعاوی خانواده، طلاق توافقی، محاسبه مهریه، انحصار وراثت و … هستند. از دیگر خدماتی که در دفتر حقوقی خانم اسدی پور ارایه می شود، قبول وکالت ایرانیان خارج از کشور است. 

آقای محسن علی گل تباربائی

متبحر در امور اعاده دادرسی

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای وکیل محسن علی گل تباربائی، وکیل پایه یک دادگستری، عضو کانون وکلای مرکز تهران و مدرس دانشکده حقوق هستند. از وکلای خبره و متبحر در امور اعاده دادرسی می باشند و در این زمینه کمک های بسیاری به موکلین خود ارایه می کنند. مدرک کارشناسی ارشد دارند و در حال حاضر دانشجوی دکترای حقوق خصوصی می باشند.

 

آقای مصطفی محمدی

وکیل خبره در امور اعاده دادرسی

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

آقای محمدی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و مدیر و مسؤل موسسه وکیل سرا هستند. متخصص در دعاوی کیفری، جرایم رایانه ای، اینترنتی و سایبری می باشند. ایشان به عنوان وکیل خبره در امور اعاده دادرسی، اطلاعات کامل و جامعی در خصوص قوانین می دانند. در جلسات مشاوره ای که با موکلین دارند، به طور کامل جزئیات پرونده را توضیح می دهند.

 
مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید