دعاوی خانواده

تدلیس در نکاح
0 (0)

تدلیس در نکاح

تدلیس در نکاح و یا به عبارت دیگر فریب در ازدواج بدین معناست که فردی به بهانه ازدواج دیگری را به مواردی دروغین و وهم آور در ازدواج فریب دهد و بدین وسیله طرف مقابل خود را برای ازدواج ترغیب نماید و از قضا ازدواج با تدلیسی که صورت گرفته است واقع گردد و بدین سان طرف مقابل زمانی متوجه تدلیس در ازدواج می شود که ازدواج انجام گرفته است.
تدلیس در نکاح و یا همان فریب در ازدواج می تواند اثرات بسیار سوئی بر روح فردی که درگیر فریب در ازدواجش شده است بر جای بگذارد از این رو قانون گذار تدلیس در نکاح و یا همان فریب در ازدواج را از مواردی که سبب فسخ نکاح است در نظر گرفته است و از طرفی دیگر نیز تدلیس در نکاح را مورد جرم انگاری هم قرار داده است و درماده 647 قانون مجازات اسلامی تدلیس در ازدواج را بیان داشته است. البته به صرف ادعای فریب در ازدواج و یا تصورات واهی نمی توان از طرف مقابل به جهت تدلیس در نکاح و یا فریب در ازدواج شکایت نمود و مجازات تدلیس در ازدواج را بر او بار کرد بلکه لازم است ادله اثبات تدلیس در ازدواج وجود داشته باشد تا بدین سان امکان محاکمه فردی که تدلیس در ازدواج نموده است فراهم شود.

وکلای وکیل پرس آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند. جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی رایگان با ما تماس بگیرید. در صورت تمایل به مشاوره حقوقی آنلاین رایگان روی مشاوره آنلاین کلیک کنید.

مشاوره حقوقی آنلاین رایگان

در این مقاله ضمن توضیح تدلیس در نکاح و چگونگی فریب در ازدواج ، به ادله اثبات تدلیس در ازدواج و مجازات تدلیس در ازدواج در قانون مجازات اسلامی پرداخته می شود و همینطور توضیح داده می شود که جهت شکایت تدلیس در نکاح و یا همان فریب در ازدواج به کجا بایستی رجوع کرد و در آخر نیز به لزوم مشاوره حقوقی در پیگیری فریب در ازدواج و چگونگی اثبات تدلیس در ازدواج پرداخته می شود.

تدلیس در ازدواج

تدلیس در لغت به معنای فریب و نیرنگ و حیله است و تدلیس در ازدواج بدین معناست که در عقد نکاح، یکی از طرفین طرف دیگر خود را با امور غیر واقع همچون تحصیلات عالیه، شغل و موقعیت اجتماعی، ثروت و شهرت و هر امر دیگری فریب دهد و در نهایت نکاح بر مبنای همین امور شکل بگیرد و واقع شود و پس از وقوع عقد نکاح، کاشف به عمل آید که فرد مقابل با فریب در ازدواج سبب انعقاد عقد نکاح شده است و در واقع واجد هیچ کدام از توصیفات مزبور نبوده است. در این صورت فردی که با فریب در ازدواج به عقد نکاح رضایت داده است، می تواند تحت عنوان فسخ نکاح به جهت تدلیس در نکاح به دادگاه خانواده اعتراض نماید.
قانون گذار موارد فسخ نکاح را در مواد 1041 قانون مدنی و ضمانت اجرای تدلیس در نکاح را در ماده 647 قانون مجازات اسلامی بیان داشته است.

مجازات تدلیس در ازدواج

قانون گذار در ماده 647 قانون مجازات اسلامی در باب مجازات تدلیس در ازدواج چنین مقرر داشته است که:
“چنانچه هر یک از زوجین قبل از عقد ازدواج طرف خود را به امور واهی از قبیل داشتن تحصیلات عالی، تمکن مالی، موقعیت اجتماعی، شغل و سمت خاص، تجرد و امثال آن فریب دهد و عقد بر مبنای هر یک از آن‌ ها واقع شود مرتکب به حبس تعزیری از شش ماه تا دو سال ‌محکوم می‌گردد.”
قانون گذار در این ماده حجت را تمام کرده است و چنین بیان داشته است که در صورتی که فردی، دیگری را با امور غیر واقع فریب دهد و نکاحی با وجود امور غیر واقع رخ دهد در این صورت تدلیسگر به مجازات تدلیس در ازدواج مقرر در ماده 647 قانون مجازات اسلامی که حبس از 6 ماه تا 2 سال است محکوم می گردد.
البته این امر، تنها مجازات تدلیس در ازدواج نیست بلکه فردی که با فریب در ازدواج توانسته است با دیگری ازدواج نماید پس از اثبات تدلیس در ازدواج، فردی که مورد تدلیس در نکاح قرار گرفته است در وهله اول می تواند جهت فسخ نکاح به دادگاه خانواده دادخواست بدهد و خواستار فسخ نکاح به جهت تدلیس در نکاح گردد که در این مواقع بایستی مسئولیت مدنی فسخ نکاح ناشی از تدلیس در ازدواج را نیز در بپذیرد.

اثبات تدلیس در ازدواج

اگرچه قانون گذار تدلیس در نکاح و یا همان فریب در ازدواج را از موارد فسخ نکاح در دادگاه خانواده اعلام نموده است و از طرفی دیگر برای فریب در ازدواج ضمانت اجرای کیفری نیز در نظر گرفته است اما لازم به ذکر است که حتما بایستی ادله ای مبنی بر اثبات تدلیس در ازدواج توسط خواهان که مدعی فریب در ازدواج است مطرح شود و مشخص گردد که واقعا تدلیس در نکاح صورت گرفته است یا خیر، چرا که برخی از اوقات افراد شروطی را در عقد بیان نمی کنند اما عرف آن شروط را لحاظ می نماید همچون شرط بکارت برای دختری که تا به حال ازدواج نکرده است. لازم به ذکر است که این شرط معمولا بیان نمی شود اما طرفین این انتظار را دارند که دختری که تا به حال ازدواج نکرده است باکره باشد. از این رو مردی که با دختری به تصور بکارت ازدواج نموده است ولو اینکه در مجلس خواستگاری این امر بیان نشده باشد اما عرف بر باکره بودن باشد در این صورت چنانچه زن باکره نباشد و در مقابل این موضوع سکوت نماید همین امر می تواند النهایه به تدلیس در نکاح ختم شود و اینکه زن سکوت نموده است و صحبتی در این باره نکرده است در اثبات تدلیس در ازدواج تفاوتی ایجاد نمی نماید و فریب در ازدواج رخ داده است.
با توجه به توضیح فوق که سکوت را هم جزء ادله اثبات تدلیس در ازدواج بیان داشته است از این رو به طریق اولی چنانچه در خواستگاری از بکارت صحبت شود و شرط ازدواج بکارت دختر باشد و پس از ازدواج مشخص شود که دختر باکره نبوده است در این صورت اثبات تدلیس در ازدواج اصلا مشکل نیست و با اثبات این امر، فردی که مورد تدلیس در نکاح قرار گرفته است می تواند نسبت به فریب در ازدواج دادخواست فسخ نکاح بدهد.

سوال: تا چه زمانی ممکن است جهت فسخ نکاح ناشی از تدلیس در ازدواج دادخواست داد؟
پاسخ: تدلیس در نکاح فوری است، فلذا باید پس از علم به هر کدام از مواردی که سبب فسخ در نکاح می شود از جمله تدلیس در نکاح فوری اقدام شود و دادخواست فسخ نکاح ناشی از تدلیس در نکاح تقدیم گردد.

مشاوره حقوقی فریب در ازدواج

فریب در ازدواج متاسفانه در چند سال اخیر یکی از موضوعاتی است که به وفور رخ می دهد و متاسفانه افراد بی شماری درگیر وعده و وعید های شیرین اما وهم آور طرف مقابل تن به انعقاد عقد نکاح می دهند غافل از اینکه چه تصورات و چه برنامه هایی برای این افراد تدارک دیده شده است و گاهی مواردی که به دروغ در نکاح بیان می شود به جهت علاقه طرف مقابل و ترس از دست دادن طرف مقابل می باشد اما گاهی نیز چنین تدلیس در نکاحی با سوء نیت انجام می گیرد که در این مواقع فرد تدلیسگر به مجازات تدلیس در ازدواج محکوم می گردد.
متاسفانه افراد عام اطلاعات چندانی از این امر ندارند که قانون گذار این حق را به آنان اعطا کرده است که در مقابل تدلیس طرف مقابل به فسخ نکاح مبادرت نمایند و اینکه حتی می توانند طرف مقابل را به مجازات تدلیس در ازدواج مندرج در قانون مجازات اسلامی نیز محکوم نمایند.
از این رو توصیه می شود چنانچه با چنین فریب در ازدواجی مواجه شدید بلافاصله با مشاور حقوقی خانواده و یا وکیل خانواده مشاوره حقوقی و مشورت های لازم را به عمل بیاورید چرا که انجام فسخ نکاح ناشی از تدلیس در ازدواج فوری است و باید بلافاصله بدین جهت اقدامات مقتضی به عمل بیاید.

جهت اخذ مشاوره حقوقی تدلیس در نکاح با وکیل خانواده هم اکنون در تماس باشید.

به ما امتیاز دهید.
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *