دعاوی اداره کار, مشاوره حقوقی

بیمه نکردن کارفرما | اگر کارفرما کارگر را بیمه نکند چه اتفاقی می افتد؟
4 (4)

رد نکردن بیمه توسط کارفرما

بیمه نکردن کارفرما یکی از موضوعات شایع در روابط بین کارگر و کارفرما است که مردم برای دریافت  مشاوره حقوقی اداره کار به ما مراجعه می کنند. شاید برای شما هم سوال باشد که اگر کارفرما حق بیمه را پرداخت نکند یا اینکه اگر کارفرما کارگر را بیمه نکند چه اتفاقی می افتد ؟ و اینکه آیا شکایت از کارفرما بابت رد نکردن بیمه ممکن است یا خیر.

ما این مطلب را به کمک کارشناسان حقوقی مان ترتیب داده ایم تا آن چه درباره بیمه نکردن کارفرما لازم است بدانید را در اختیار تان قرار دهیم. اگر می خواهید بدانید نحوه محاسبه جریمه بیمه نکردن کارفرما چگونه انجام می شود یا میزان جریمه کارفرما برای بیمه نکردن کارگر چقدر است؟ چرا کارفرما بیمه نمی کند؟ حکم بیمه نکردن کارگر جیست؟ این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

اگر نیاز به مشاوره حقوقی با وکیل اداره کار، مشاوره حقوقی آنلاین، مشاوره حقوقی رایگان، مشاوره حقوقی تلفنی و یا مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری دارید، حتما با گروه وکلای وکیل پرس تماس بگیرید.

وکلای وکیل پرس آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند. جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی رایگان با ما تماس بگیرید. در صورت تمایل به مشاوره حقوقی آنلاین رایگان روی مشاوره آنلاین کلیک کنید.

مشاوره حقوقی آنلاین رایگان

 

بیمه نکردن کارگر توسط کارفرما | رد نکردن بیمه توسط کارفرما

بیمه، حقی است که قانون گذار در قانون کار و قانون تامین اجتماعی، جهت حمایت از کارگران در نظر گرفته است و کارفرما را مسئول بیمه نمودن کارگران نموده است.

در واقع بیمه یکی از تدابیر حمایتی قانون گذار می باشد قانون گذار ماده 28 قانون تامین اجتماعی  را به منشاء حق بیمه اختصاص داده است.

 در حال حاضر حق بیمه 30 درصد حقوق و مزایا کارگر می باشد که از این مقدار 23 در صد سهم کارفرما و 7 درصد سهم کارگر است.

 

چرا کارفرما بیمه نمی کند ؟

دلایل متفاوتی می تواند وجود داشته باشد که کارفرما از بیمه نمودن کارگران خویش امتناع نماید که البته اهم ترین آن ها این است که کارگاه مربوطه فاقد کد کارگاه باشد ، مجوزهای لازم جهت کار مورد نظر وجود نداشته باشد و گاهی نیز برخی از کارفرمایان پرداخت حق بیمه را هزینه مازاد می دانند و سعی دارند با تدابیری از جمله قید در قرارداد و یا اخذ چک و سفته از کارگر از این حق شانه خالی نمایند.

البته مورد دیگری نیز که بسیار شایع است  این است که از آنجایی که پرداخت حق بیمه سند محکمی جهت اثبات رابطه کارگری و کارفرمایی است، در صورتی که کارگر بیمه باشد بدین معناست که رابطه کارگری و کارفرمایی برقرار است از این رو کارفرما موظف است کلیه حق و حقوق قانونی کارگر را طبق قانون پرداخت نماید و از هیچ کدام نمی تواند شانه خالی کند. سایر حقوق متعلقه به کارگران عبارتند از: ( سنوات، عیدی و….)

فلذا در صورت اثبات رابطه کارگر و کارفرمایی کلیه حقوق و مزایای قانونی بایستی به کارگر پرداخت گردد.

 

اثبات رابطه کارگر و کارفرما جهت پرداخت حق بیمه

یکی از راه های اثبات رابطه کارگر و کارفرمایی پرداخت حق بیمه توسط کارفرماست .این روش  از معقول ترین روش های اثبات رابطه مزبور است و در صورتی که نام کارگر در لیست بیمه کارگاه مربوطه نباشد، جهت اثبات رابطه کارگر و کارفرمایی باید از طرق دیگری اقدام نمود  و در صورتی که این رابطه اثبات گردد، کارفرما موظف است حق بیمه های معوقه را به کارگر پرداخت نماید.

 

اگر کارفرما، کارگر را بیمه نکند چه اتفاقی می افتد ؟

قانون گذار در ماده 148 قانون کار چنین مقرر داشته است :

” کارفرمایان کارگاه‌های مشمول این قانون مکلف هستند بر اساس قانون تأمین اجتماعی، نسبت به بیمه نمودن کارگران واحد خود اقدام‌نمایند. “

ماده مزبور نشان میدهد که این حق به صورت کاملا قانونی جز وظایف کارفرمایان در نظر گرفته شده است و امکان تخطی از آن وجود ندارد و چنانچه کارفرمایی برخلاف این ماده از بیمه نمودن کارگران تخطی نماید، طبق قانون برای عمل چنین کارفرمایانی ضمانت اجرا در نظر گرفته شده است و کارفرما محکوم به پرداخت حق بیمه و جریمه به جهت عدم پرداخت حق بیمه می گردد.

 

سوال: چنانچه بین کارگر و کارفرما قراردادی مبنی بر عدم پرداخت حق بیمه باشد چه می شود ؟

 پاسخ: آنچه به کرات رخ می دهد و البته ریشه در نا آگاهی کارفرمایان دارد این است که برخی از کارفرمایان با کارگران توافق می نمایند که کار مورد نظر بدون بیمه است و یا اینکه هزینه حق بیمه را به کارگران پرداخت می نمایند تا به صورت خویش فرما آن را پرداخت نمایند و یا اینکه کلا از حق بیمه استفاده ننمایند و مبلغ آن را صرف سایر هزینه ها نمایند.

 

لازم به ذکر است که 

هر گونه توافق و یا قراردادی که بین کارگر و کارفرما مبنی بر عدم پرداخت حق بیمه صورت بگیرد حتیّ با رضایت کارگر نسبت به این موضوع باطل است و محمل قانونی ندارد و در صورتی که کارگر از این جهت شکایت نماید، کارفرما حتی در صورتیکه مبلغ حق بیمه را به کارگر پرداخته باشد محکوم به پرداخت مجدد و همینطور جریمه نیز می گردد.

ّ

گزارش بیمه نکردن کارفرما

سازمان تامین اجتماعی نسبت به پرداخت حق بیمه کارگران از طرف کارفرما بسیار ریز بینانه برخورد نموده است و حتی تا حدی پیش رفته است که بازرسانی را به صورت سرزده به کارگاه می فرستد تا از این نظر مطمئن گردد که همه کارگران شاغل در کارگاه از خدمات بیمه بهره مند می گردند.

 

نکته قابل توجه:

سازمان تامین اجتماعی شماره ای را جهت گزارش به سازمان در مورد عدم بیمه نمودن کارگران درکارگاه در نظر گرفته است و چنانچه با این شماره تماس گرفته شود و اعلام گردد که در کارگاهی کارگرانی مشغول به کار می باشند که مشمول قانون کار هستند اما بیمه نمی باشند، سازمان به محل کارگاه مربوطه بازرسانی را می فرستد و در صورت اثبات این موضوع کارفرما  به پرداخت حق بیمه کارگران و همینطور جریمه محکوم می گردد.

شما می توانید با شماره 1420 سازمان تامین اجتماعی تماس گرفته و تخلف کارفرما از بیمه نکردن کارگران مشمول قانون کار را گزارش دهید.

 

شکایت بابت بیمه نکردن کارفرما

در موارد بی شماری کارگرانی که به دنبال کار هستند در بدو همکاری به جهت نیاز مالی و یا فشارهای روحی و روانی و نیاز مبرم به کار و فعالیت و گاها نیز به جهت نا آگاهی، از کارفرما مطالبه حق بیمه نمی نمایند اما به مراتب که با اصول کار و شرایط رابطه کارگر و کارفرمایی آشنا می شوند.

مطالبه حق بیمه می نمایند و البته کارفرمایان نیز در بسیاری از مواقع عنوان می نمایند که در بدو همکاری این نکته به وضوح گفته شده است که کار مورد نظر بدون پرداخت حق بیمه می باشد . به عبارت دیگر مطالبه حق بیمه معمولا پس از بروز اختلاف بین کارگر و کارفرما صورت می گیرد،

چراکه معمولا کارگر چنانچه با شرایط کاری موافق باشد و یا اجبار در پذیرش داشته باشد از این حق چشم پوشی می نماید اما زمانی که به مشکل و اختلاف با کارفرما برخورد می نماید، به فکر مطالبه این حق خود از کارفرما می افتد . به شکایت  کارگر از کارفرما، به جهت عدم پرداخت حق بیمه توسط او در مراجع صالح رسیدگی کننده در اداره کار رسیدگی  می گردد.

 

جریمه عدم پرداخت حق بیمه توسط کارفرما

قانون گذار در ماده 148 قانون کار بیان داشته است که کارفرما موظف است کارگر را بیمه نماید و برای تخطی کارفرما از این امر ضمانت اجرا در نظر گرفته است و این ضمانت اجرا را در ماده183 قانون کار بیان داشته است و به صراحت بیان داشته است که :

” کارفرمایانی که بر خلاف مفاد ماده 148 این قانون از بیمه نمودن کارگران خود خودداری نمایند، علاوه بر تأدیه کلیه حقوق متعلق به‌کارگر (‌سهم کارفرما) با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم به جریمه نقدی معادل دو تا ده برابر حق بیمه مربوطه محکوم خواهند شد. “

ماده به صراحت اعلام داشته است که کارفرما موظف است کلیه مبالغ حق بیمه کارگر را که در طی هر مدت زمانی که پرداخت نکرده است بپردازد و البته به جهت این تخطی به دو تا ده برابر جریمه نیز محکوم می گردد .

 

سوال: مبلغ جریمه حق بیمه پرداخت نشده کارفرما به چه کسی پرداخت می شود؟

پاسخ : برخلاف تصور برخی از افراد که گمان می کنند جریمه عدم پرداخت حق بیمه به کارگر تعلق می گیرد، جریمه عدم پرداخت حق بیمه، متعلق به سازمان تامین اجتماعی می باشد و به کارگر داده نمی شود.

 

نحوه محاسبه حق بیمه کارگر در صورت عدم پرداخت توسط کارفرما

در نحوه محاسبه  حق بیمه کارگر در صورتی که در مدت کارکرد کارگر حق بیمه پرداخت نشده باشد، باید بین دو فرض قائل به تفکیک شد :

فرض اول: کارگری که حق بیمه وی پرداخت نشده است همچنان درآن کارگاه مشغول به کار می باشد، که در این صورت حقوق فعلی کارگر ملاک محاسبه حق بیمه قرار میگیرد و نحوه محاسبه بدین صورت است که:

%30 * مدت زمان عدم واریز حق بیمه * مبلغ دستمزد فعلی کارگر

فرض دوم: کارگری که حق بیمه وی پرداخت نشده است ، سابقا در کارگاه مربوطه اشتغال داشته است،که در این صورت دستمزد همان سال اشتغال کارگر ملاک محاسبه حق بیمه می باشد.

%30* مدت زمان عدم واریز حق بیمه وسط کارفرما * دستمزد سال اشتغال به کار

 

لزوم مشاوره با وکیل اداره کار در صورت بیمه نکردن کارفرما

به کرات دیده شده است که برخی از کارفرمایان  از پرداخت حق بیمه امتناع می نمایند و پس از اینکه کارگران در مراجع صالح رسیدگی کننده در اداره کار به این حق معترض می گردند، کلا منکر رابطه کارگر و کارفرمایی می شوند و اینجاست که کارگر در وهله اول باید اثبات نماید که در مکان مربوطه به صورت کامل و طبق قانون کار مشغول بوده است  .

این مرحله را می توان از سخت ترین و البته سرنوشت ساز ترین مراحل در رسیدگی به دعوای کارگر از کارفرما محسوب نمود، چرا که در صورتی که این رابطه اثبات گردد به سهولت می توان کارفرما را به پرداخت مبلغ حق بیمه ای که نپرداخته است محکوم نمود.

لزوم مشاوره با وکیل اداره کار می تواند از این نظر اهمیت داشته باشد که وی با بررسی تمامی مدارک لازم اثبات رابطه کارگر و کارفرمایی را به سهولت ممکن می سازد و سپس با اثبات این رابطه  میتوان درخواست حق بیمه پرداخت نشده را داشت و این امر جز از یک وکیل متخصص اداره کار ساخته نیست.

فلذا توصیه می گردد که پیش از هر اقدامی با وکیل اداره کار متخصص در زمینه اداره کار و تامین اجتماعی مشورت های لازم صورت گیرد.

 

گروه وکلای وکیل پرس چه خدمتی می توانند در مطالبه بیمه پرداخت نشده کارگران ارائه دهند؟

 • مشاوره تلفنی رایگان با وکیل متخصص اداره کار
 • مشاوره حضوری با وکلای متخصص اداره کار و اثبات رابطه کارگر و کارفرمایی جهت مطالبه حق بیمه
 • پرداخت هزینه مشاوره با یک وکیل متخصص اما بهره بردن از مشاوره و راهنمایی جمعی از وکلای با تجربه اداره کار
 • قبول وکالت در دعاوی کارگر و کارفرما نسبت به عدم پرداخت حق بیمه کارگر توسط کارفرما، توسط وکیل اداره کار متخصص

 

گروه وکلای وکیل پرس دارای کادر تخصصی در زمینه انعقاد قراردادهای کاربا پرسنل، پیگیری اختلافات کارگر و کارفرما در مراجع صالح رسیدگی کننده در اداره کار به جهت عدم پرداخت حق بیمه کارگران توسط کارفرما و… می باشند.

جهت اخذ مشاوره تلفنی رایگان با وکیل متخصص اداره کار و وکیل پایه یک دادگستری هم اکنون تماس بگیرید.

 

به ما امتیاز دهید.
[کل: 4 میانگین: 4]

24 دیدگاه در “بیمه نکردن کارفرما | اگر کارفرما کارگر را بیمه نکند چه اتفاقی می افتد؟
4 (4)

 1. اشکان عاقبتی گفت:

  سلام و وقت بخیر
  ببخشید یه سوال داشتم
  کارفرمای من پارسال منو بیمه نکرد و من یکسال براش کار کردم اواسط سال بود که بازرس بیمه به محل کار اومد و اسم من رو یادداشت کرد از اول سال 99 من در جای دیگری مشغول شدم و حالا کارفرمای قبلیم با من تماس گرفته و میگه تامین اجتماعی 6 ماه برای تو بیمه رد کرده و من رو 3 میلیون 500 هزار تومن جریمه کرده
  حالا میخوام ببینم آیا میتونه ادعا کنه که من اونجا کار نمیکردم و سوابق من رو پاک کنن؟با توجه به اینکه من تا به حال شکایتی نکردم
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. golnoosh latifi گفت:

   سلام .
   خیر.زمانی که شما در کارگاه مزبور شاغل بوده و کار کرده باشید امکان پاک کردن سابقه بیمه شما وجود نخواهد داشت. جهت اخذ اطلاعات تکمیلی می توانید با وکیل اداره کار مجموعه وکیل پرس تماس تلفنی رایگان نیز داشته باشید.

  2. جعفر قدمگاهی گفت:

   با سلام بنده دو سال هست که احراز سابقه بیمه ام انجام شده و البته کارفرمای بنده حق بیمه ام را در طول سابقه کاریم واریز نکرده و طی این دو سال پشت سر هم اعتراض میکند سال بنده این است که کارفرما ایا میتواند به همین صورت مدام اعتراض کند و بنده کارگر را دائم اذیت کند بنده بیکار هستم و تا زمانی که کارفرمای محترمم جریمه حق بیمه را واریز نکند نمیتوانم از حقوق بیکاریم استفاده کنم

   1. جعفر قدمگاهی گفت:

    با سلام مجدد میخواستم ببینم کارفرما چند بار میتواند اعتراض کند و ایا قانون دست کارفرما را اینقدر باز گذاشته که با ندادن و دائم اعتراض کردن میتواند بنده را اذیت و بنده بابت واریز حقوق بیکاریم مشکل داشته باشم

    1. جعفر قدمگاهی گفت:

     بنده دائما پیگیر هستم از سازمان تامین اجتماعی مربوطه و حتی نارحت شدم و اعتراض کردم که چرا قانون اینقدر دست کارفرما را باز میگذارد که بتواند دو سال دائما اعتراض کند به حق بیمه و کارگری که با دلیل غیر موجه بیکار شده به اینصورت برای گرفتن حقوق بیکاری به مشکل بر بخورد با تشکر از شما که با صبر و شکیبایی خود بنده را راهنمایی میکنید

   2. sotode گفت:

    با سلام . با توجه به قانون کار ، کارفرما موظف است که شما را بیمه کند و ملزم به پرداخت حق بیمه ی شما می باشد . جهت پیگیری اعتراضی که کارفرما علیه شما مطرح کرده ، می توانید از مشاوره حقوقی ما ، مشاوره دریافت کنید.

 2. علی گفت:

  درود برادر من در یک تعاونی کار میکرد از سال ۱۳۸۴که تعاونی مدت۱۰۰روز بیمه رد کرده ولی تا امروز ک سال ۱۳۹۹هست با اینکه مشغول کار بودن ولی بیمه ایی رد نکرده کارفا الان چیکار باید کنه که به حق حقوقش رسیدگی بشه

 3. ابوالفضل گفت:

  سلام
  من به مدت چهار سال در یک کارخانه مشغول به کار بودم که در این مدت کارفرما بیمه نکرده وپول بیمه رو به خود من داده ایا باز میتوان به خاطر بیمه نکردن در کارخانه شکایت کرد و جریمه گرفت

  1. علی بزرگی گفت:

   سلام وقت بخیر
   من از مهرماه سال 95تو یه کارگاه دارم کار می‌کنم حقوق رو هم مثه قانون کار هم پرداخت نکرده از اون زمان هر چه به کارفرما میگم که منو بیمه کن میکه حق بیمه سنگینه و اینکه در آخر میگه سال بعد برات حتما انجام میدم
   سوال من اینجاست آیا من الان ازش شکایت کنم؟و اینکه حق با منه یا نه ؟
   از حدود شش ماه قبل تا به حال هم منو فرستاده مغازه نمایشگاه که زیاد تو کارگاه نباشم و اینکه نمایشگاه هیچ گونه پروانه کسبی نداره
   حالا یا این تفاسیر من میتونم از کارفرما شکایت کنم یا نه ؟؟؟؟

   1. Negar Ahmadi گفت:

    سلام.اگه مدارک احراز رابطه کارگر و کارفرمایی مثل قرارداد کار و یا پرینت بانکی واریز ب حسابتون رو داشته باشید می تونید به نزدیک ترین اداره کار محل کارتون بابت بیمه و سنوات و عیدی و.‌‌‌… شکایت مطرح کنید.

    1. عزیزی خواه گفت:

     حق بیمه واریز شدرو به خودم میدن کارفرما یا این مدت که بیمه نکردرو واریز میکنن واسم که مینونم بعدش بیمه بیکاری بگیرم؟؟؟
     سنوات وعیدی وهزینه اینارو بخودم میدن؟؟؟

 4. شنتیا گفت:

  سلا خسته نباشید من حدود ۴ سال نگهبان بودم کار فرما هر روز تو این چهار سال قرار شده که منو بیمه کنه و متاسفانه بیمه نکرده هیچ اخراجمم کرد البته اینم بگم که کار فرما هر سال دو ماه که مونده به عید کارو تعطیل کرده بدون حق حقوق بعد تو سال جدید دوباره شرو به کار شدم ایا اگه شکایت کنم واسه بیمه به حقم میرسم البته اینم بگم که قرار دادی نداریم مدرک بنده فقط پرینت حقوقیه که ماه به ماه بهم داده همراه با شاهد ممنون میشم راهنمای کنید

 5. لیلا عظیمی گفت:

  سلام .خسته نباشید
  من 6 سال برای یه برند مانتو کار کردم بیمه نبودم چون باید کل بیمه خودمون میدادیم .الان از 18 دی به دلیل فروش شعبه ای که من مسئول اونجا بودم بیکارم .تو این 6سال حقوق کامل نمیداد چون من درصدی بودم 2 میلیون میداد درصدم که میشد 1300 نگه میداشت با جمعه هایی که به عنوان اضافه کاری باید بهم بدن و عیدی ا سال میخوام بدونم 6 سال سنواتو چه جوری مطالبه کنم و این 2 ماه گه بیکار بودم حداقل 2 ماه کم کم باید 7 بهم میداد و سوخت شده چیکار کنم که هم طلبمو از اول سال تا دی ماه که میشه 18 میلیون بگیرم هم سنوات و عیدی .البته تو این 6 سال حقوق بصورت وادیز به حساب من بوده از حساب کار فرما .با تشکر

  1. Negar Ahmadi گفت:

   سلام
   وقت بخیر
   به نزدیک ترین اداره کار محل کارتون شکایت کنید بابت حق بیمه و سنوات و معوقات و پرینت واریزی را هم از بانک جهت ادله اثبات رابطه کارگری و کارفرمایی ضمیمه کنید

 6. عاطف گفت:

  باسلام.خدمت شما.بنده الان یکسال و چند روز هست در یک نمایندگی خدمات کار میکنم.و روز اول این کارفرما گفتند که بیمه میکنیم.ولی بیمه نکردند و کلی بهونه اوردند که نمیتونیم بیمه کنیم شمارو.حالا من متاسفانه به دلیل سختی زندگی به این پول حقوقم نیاز دارم.خاستم بدونم که جایی مراجعه کنم کسی هست که راهنمایی کنه مارو؟؟؟

  1. Negar Ahmadi گفت:

   سلام،با شماره ۱۴۲۰ تامین اجتماعی تماس بگیرید و این تخلف رو گزارش بدید،وقتی مراجعه کنند و شمارو ببینند مجبور میشوند ک شما را بیمه نمایند اما ممکن است بعد از این تایم با شما قطع همکاری هم نمایند.

 7. مریم گفت:

  سلام،من 8 ماه در بیمارستانی مشغول به کار بودم و بیمه من رو رد نکردن. قرارداد کار بهم ندادن ولی پرینت حساب بانکی ام هست. قراردادشون 7-8 صفحه بود که من مطالعه نکردم.اگه تو قرارداد نوشته باشه که من به شخصه رضایت دادم که بیمه ام رد نشه، امکان شکایت وجود داره؟ و اینکه اگه بتونم شکایت کنم آیا بیمه اون 8 ماه برام رد میشه؟

  1. alidashtbani1994 گفت:

   سلام دوست عزیز. بیمه در قانون کار از قوانین امره هست و حتی در صورتی که کارگر و کارفرما بر این موضوع تراضی نمایند نیز،در صورت شکایت کارگر از کارفرما محکوم به پرداخت حق بیمه کارگر می گردد.

 8. رهایگانه گفت:

  منشی من ترک کار کرده و یک روز پیام داد که دیگه نمیاد و انصراف میده.بیمه هم از قبل بوده.حالا شکایت کردند که من رو بیمه نکردید و سنوات هم ندادید؟؟؟این شکایت به نفع کی میشه؟؟آیا قانونی برای این موضوع هست؟؟
  و ایشون زد و بند هم با شرکت‌های که باهاش کار میکردم میکرده و من اطلاعی نداشتم و وقتی که بهشون این موضوع را گفتمدگفتند این عرف هست و شما نیاید خبر دار میشد ید …،سوال من اینه که ایشون وقتی در یک مرکز دیگه براشون بیمه رد میشده،،و من شماره بیمه آن را دارم ،،باز هم برای من جرم محسوب میشه که بیمه نکردم؟؟؟

  1. alidashtbani1994 گفت:

   سلام دوست عزیز. این موضوع ک جای دیگه برای منشی شما بیمه رد میشده نافی این نیست ک شما ایشون رو بیمه نکنید. و ترک کار ایشون هم نافی این نیست ک از حق و حقوقی همچون سنوات و سایر حقوق مزدی بی بهره بشوند اما اگر از ترک کار ایشون ب شما خسارتی وارد شده شما هم می توانید تحت عنوان خسارت ناشی از ترک کار شکایت مطرح کنید.

 9. مریم گفت:

  سلام.ببخشید من جایی مشغول به کار بودم که بیمه ام نکردن.البته بقیه همکاران بیمه بودن فقط بیمه من رد نمیشد. بعد سفته 30 میلیونی از من گرفتن، سفته سفید. بعد از 7 ماه سفته رو بهم دادن، منتها یه کپی سفته رو برداشتن که من درنهایت سادگی کپی سفته ها رو امضا کردم و اثر انگشت روشون زدم.رارداد رو هم وکیل شون تنظیم کرده بود.حدود 2 سال هست اونجا مشغول به کار نیستم.اگه بخوام بابت بیمه نکردن شکایت کنم احتمالش هست اونها بتونن از اون کپی سفته ها سواستفاده کنن.

  1. alidashtbani1994 گفت:

   سلام، کارفرما موظف است که شمارا بیمه کند و بیمه نکردن تخلف محسوب شده و موجب جریمه برای ایشان خواهد بود ، اما باتوجه به اینکه شما کپی سفته ها را امضا کرده اید ، لازم است جهت شکایت و پیگیری با مشاور تخصصی مشورت کنید تا متضرر نشوید .

 10. شهرزاد گفت:

  سلام وقت بخیر ببخشید ی سوال داشتم پدر من چند سال قبل پیش عموم که کارفرما بود کار میکرد و به پدرم یک شماره بیمه داده بود و گفته بود که بیمه را رد میکند اما ما امروز فهمیدیم که هیچ کدوم از بیمه ها رو رد نکرده بوده حالا میخواستیم پدرم را بازنشسته کنیم اما نمیدونیم چکار باید بکینم وقتی حتی یک ماه رو هم پرداخت نکرده ایا راهی مثل شکایت از کارفرما تو این مورد ممکن هست که نتیجه بده؟ ممنون میشم از پاسختون

  1. sotode گفت:

   با سلام . وقت شما بخیر
   با استفاده از پرینت حقوق و هر مدرکی که نشان دهد پدرمحترم تان اشتغال به آن کار داشته ، موضوع قابل پیگیری در اداره کار می باشد . کلیه مبالغ بیمه طی این مدت قابل مطالبه است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *