بابت مهریه تا چند سکه می توان مرد را بازداشت کرد؟

فهرست مطالب

زوجه به عنوان محکوم له می تواند خواستار حکم جلب زوج به عنوان محکوم علیه گردد مگر آنکه زوج با اثبات معسر بودن مانعی بر اجرای حکم جلب راجع به خود گردد

هر چند قانون گذار در قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، این حق را برای زوجه قائل شده و به او این امکان را داده که بتواند برای الزام همسرش به پرداخت مهریه خواستار حکم جلب او از دادگاه گردد اما باید این را بداند که تنها اجرای این قانون راجع به طلب زوجه برای دریافت 110 سکه قابل اجرا بوده و برای مازاد آن قابلیت اجرا نداشته است حتی اگر زوجه با اثبات ادله ای بتواند استطاعت مالی زوج را اثبات بنماید و او را در پرداخت مهریه مازاد از میزان 110 سکه بهار آزادی توانا بداند نمی تواند خواهان حکم جلب او از دادگاه گردد

به بیان دیگر از آنجایی که هدف از تصویب لایحه جدید قانون مطالبه مهریه آن بوده که حبس زدایی کاهش یابد و زوج به علت عدم پرداخت مهریه به زندان نیافتد بوده است قانون گذار ضمانت اجرای عدم پرداخت مهریه و اجرای مجازات حبس را تنها راجع به میزان مهریه 110 سکه اعمال نمود.

پس باید این گونه گفت که اگر مهریه زوجه ای مازاد بر 110 سکه بود او نمی تواند خواستار جلب همسرش از دادگاه گردد چون حسب قانون جدید در این رابطه ضمانت اجرای کیفری وجود نداشته است.

آیا می دانید:

چند درصد مهریه به وکیل تعلق میگیرد؟

برخی از سوالات متداول در خصوص بابت مهریه تا چند سکه می توان مرد را بازداشت کرد :

آیا امکان جلب زوج در صورتی که ادعای اعسار او محرز گردد به درخواست زوجه وجود داشته و او می تواند خواستار اجرای این حکم گردد ؟

در این رابطه باید بیان داریم که امکان جلب زوج به درخواست زوجه به منظور الزام او به پرداخت مهریه زمانی مقدور بوده که زوجه بتواند با ارائه ادله ای تمکن مالی زوج را اثبات نماید در غیر این صورت اصل بر آن است که زوج معسر بوده و نمی توان ضمانت اجرای مجازات حبس را راجع به او اجرا نمود

چنانچه مهریه زوجه 300 سکه بهار آزادی بوده باشد و او بتواند استطاعت مالی همسرش را بر پرداخت اثبات بنماید می تواند برای الزام کردن او به پرداخت حکم جلبش را تقاضا بنماید ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که به موجب لایحه جدید قانون مطالبه مهریه، قانون گذار ضمانت اجرایی را راجع به پرداخت مهریه مازاد 110 سکه پیش بینی ننموده، و تنها اعمال کردن حکم جلب، راجع به زوج درصورت محرز نشدن اعسارش، تا میزان 110 سکه به تقاضای زوجه قابلیت اجرا داشته است.

 

همچنین بخوانید:

مهریه عندالاستطاعه در طلاق از طرف مرد

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص وکیل طلاق توافقی در تهران با شماره تلفن زیر با ما در تماس باشید. صفحه اینستاگرام وکیل پرس را دنبال کنید

شماره تلفن وکیل طلاق توافقی در تهراننویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

وکیل پرس به پاس قدردانی از همراهی شما با همکاری هولدینگ آرمانی هاب خدمات و تخفیفات ویژه ای را برای شما عزیزان در نظر گرفته، شما می توانید با ثبت شماره خود از این خدمات و تخفیفات مطلع شوید.

گاروبین، خدمات آزمایشگاهی در محل؛ نمونه گیری رایگان
بدادم برس، خدمات تعمیرات و تاسیسات؛ ایاب و ذهاب رایگان
نگاه آرمانی، خدمات مارکتینگ و برندینگ

"*" indicates required fields

مطالب پیشنهادی

انتشار نوشته در شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید