امنیت اخلاقی

امنیت اخلاقی و وظایف پلیس امنیت اخلاقی

فهرست مطالب

امنیت اخلاقی به چه معنی است و پلیس امنیت اخلاقی یا گشت امنیت اخلاقی چه وظیفه و نقشی را در جامعه ایفا می کند؟ شما چقدر با امنیت اخلاقی آشنایی دارید؟ ما این مطلب را تهیه کرده ایم تا آنچه لازم است درباره امنیت اخلاقی به شما عزیزان منتقل کنیم.

از این ابتدا گفته ایم که امنیت اخلاقی چیست، و در ادامه به وظایف پلیس امنیت اخلاقی و مصادیق ورود پلیس امنیت اخلاقی پرداخته ایم. در صورت نیاز به مشاوره حقوقی رایگان در خصوص امنیت اخلاقی، مشاوره حقوقی تلفنی و یا مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری با گروه وکلای وکیل پرس تماس بگیرید یا فرم مشاوره را تکمیل کنید.

 

امنیت اخلاقی چیست؟

در ابتدا این سوال را پاسخ خواهیم داد که امنیت اخلاقی چیست ؟ امنیت اخلاقی لازم است که از جامعه در برابر تهدیدات و آسیب هایی که بروز می نماید حفاظت صورت گیرد و اهمیتی هم ندارد که این معضلات مربوط به گذشته باشد و یا اینکه نوظهور باشند. چرا که بی توجهی به چنین مقوله ای امنیت اخلاقی جامعه را به خطر می اندازد.

در هر جامعه ای جدای از حفظ امنیت جانی لازم است که امنیت اخلاقی نیز حفظ گردد تا جامعه از آسیب های احتمالی که ممکن است بروز نماید و مسئله ساز گردد پیشگیری صورت گیرد و مردم بتوانند در اجتماعی که هم از نظر جانی و هم از نظر اخلاقی درامان هستند با آرامش زندگی کنند.

.

 

پلیس امنیت اخلاقی کیست؟

یکی از تدابیر حمایتی جامعه در جهت حفظ ارزش های انقلاب اسلامی نهادی به نام پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا است. که با نام اختصاری پاوا نامیده می شود.  این نهاد یک واحد تخصصی از پلیس ایران می باشد.

از زیرمجموعه های پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا می توان به فرماندهی پلیس مهاجرت گذرنامه و فرماندهی پلیس دیپلماتیک اشاره نمود.

 

وظایف پلیس امنیت اخلاقی چیست؟

اصلی ترین وظیفه پلیس امنیت اخلاقی، کنترل نظم و امنیت کشور است که این وظیفه را از طرق مختلف انجام می دهد.از جمله این وظایف عبارتند از:

 • نظارت داشتن بر اماکن عمومی
 • دستگیری و جمع آوری ارازل و اوباش پرخطر
 • کشف و جمع آوری سلاح های غیر مجاز
 • کنترل و نظارت بر  اتباع خارجی
 • صدور و کنترل بر گذرنامه در پایانه های مرزی و همینطور در فرودگاه های بین المللی
 • حفاظت و نگه داری از اماکن دیپلماتیک
 • حفظ و پاسداری از امنیت کشور

مصادیق ورود پلیس امنیت اخلاقی

در حال حاضر اعم مواردی که سبب ورود پلیس امنیت اخلاقی می گردد عبارت است از:

 • دستگیری باندهای فحشا
 • برگذاری مجالس پارتی
 • بدحجابی و بی حجابی افراد اعم از اماکن عمومی که خودرو نیز شامل آن می گردد.
 • مبدل گرایی
 • استفاده از مدل ها و مانکن های زنده
 • استفاده افراد از لباس های منافی عفت و منافی شان و فرهنگ جامعه
 • دستگیری زنان خیابانی و مبارزه با روسپی گری
 • مقابله با مجرمان و سوء استفاده کنندگان اینترنتی
 • مقابله با فساد در حیطه آموزشی

البته لازم به ذکر است که اگرچه موارد بیان شده در حیطه وظایف پلیس امنیت می باشد اما  جهت تقسیم وظایف ، اختیار رسیدگی به موارد فوق  به واحد نیروی انتظامی (پلیس گشت ارشاد خیابانی) واگذار شده است.

آیا تعهد در پلیس امنیت اخلاقی سابقه کیفری محسوب می گردد؟

این موضوع سوال رایجی است که بسیار  هم مطرح می گردد  اما لازم به ذکر است که صرف تعهد به پلیس امنیت اخلاقی  برای افراد سبب سابقه کیفری نمی گردد و تنها تعهد گرفته شده نزد پلیس امنیت اخلاقی حفظ می گردد و لا غیر.

گروه وکلای وکیل پرس برای هر گونه مشاوره حقوقی آنلاین و مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری اعلام آمادگی میکند. همچنین صفحه رسمی اینستاگرام وکیل پرس را دنبال کنید.

 

سوالات متداول پلیس امنیت اخلاقی

پلیس امنیت اخلاقی چه وظایفی دارد؟

اصلی ترین وظیفه پلیس امنیت اخلاقی، کنترل نظم و امنیت کشور است که این وظیفه را از طرق مختلف انجام می دهد.
نظارت داشتن بر اماکن عمومی
دستگیری و جمع آوری ارازل و اوباش پرخطر
کشف و جمع آوری سلاح های غیر مجاز
و …

اهمیت وجود پلیس امنیت اخلاقی چیست؟

امنیت اخلاقی لازم است که از جامعه در برابر تهدیدات و آسیب هایی که بروز می نماید حفاظت صورت گیرد

آیا تعهد در پلیس امنیت اخلاقی سابقه کیفری محسوب می گردد؟

صرف تعهد به پلیس امنیت اخلاقی  برای افراد سبب سابقه کیفری نمی گردد

 

انتشار نوشته در شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

16 دیدگاه دربارهٔ «امنیت اخلاقی و وظایف پلیس امنیت اخلاقی»

 1. بسیار متاسفم برای این دوستان که علیرغم اینکه مدارک خودم و همسرم را نشان دادم ولی برخورد بسیار زشت با من و همسرم داشتن و ماشینم رو هم توقیف کردن.فاتحه این پلیس رو باید خوند.

 2. باسلام وتشکر از پلیس امنیت اخلاقی
  بنده نزدیک پارک لاله در بلوار کشاورز زندگی میکنم و باید پیاده روی کنم ام به خاطر محیط بسیار کثیف پارک چه از حیث بدحجابی که نه بی‌حجابی کامل وچه از حیث رفتار زننده دختران و پسران جوانی که پارک را با اتاق خواب اشتباه گرفته اند وچه از حیث سگ گردانی جرآت رفتن به پارک راندارم مثلا در مملکت اسلامی زندگی میکنیم

 3. به نظر می رسد در مواردی پلیس امنیت اخلاقی خود اخلاق عرفی و شرعی را رعایت نمی کند
  کاش سامانه ای برای شکایت از این بی اخلاقی ها توسط پلیس بود
  چرا نظارتی روی ان ها نمی شود

 4. باسلام .مدت ۲سال است سرکوچه یه سوپری با یه لوازم خانگی باز شده که به شیوه های مختلفی برای خانواده ها مزاحمت ایجاد کرده اند هر دو پسرای خود که ۲۴ سال وبیشتر دارند را گذاشتندکه با عده ای از دوستاشون شب وروز جمع شده وبرنامه های مختلفی دارند از هرچه دین واخلاق نهی کرده در داخل کوچه انجام میدن همسایه ها برای اینکه دچار درد سر نشن مسیر خودرا تغیر میدن اما تاکی ماندیم با این عوامل فساد چه کنیم خواهشا راهی نشان بدی که بتونیم از دست این مشکل نجات یابیم باتشکر

 5. کاش تعداد پلیس را زیاد میکردن این تعداد پلیس به هیچ پرونده ای نمی رسند به قتل و قارت هم نمیرسن چه برسه به کشف حجاب! عمدن میخوان مردم رو مسخره کنند که این تعداد پلیس گذاشتن و ملزم کردن توی هر ماشین پلیس باید سه تا پلیس باشه این توهین به پلیس نیست؟همینه که هیچ وقت در صحنه نیستند

 6. واقعا دستشون درد نکنه و خدا پشت و پناهشون

  دولت اسلامی هست پس همه باید حجاب رو رعایت کنن حالا اینکه برای حجااب ما رسته پلیسی داریم جای تاسف داره باید خود خونواده ها کنترل کنن نه ماموران نظامی

  مثل ترکیه نیست که هر کی هر جور دلش بخواد

 7. واقعا دستشون درد نکنه و خدا پشت و پناهشون

  دولت اسلامی هست پس همه باید حجاب رو رعایت کنن حالا اینکه برای حجااب ما رسته پلیسی داریم جای تاسف داره باید خود خونواده ها کنترل کنن نه ماموران نظامی

  مثل ترکیه نیست که هر کی هر جور دلش بخواد

 8. پلیس امنیت اخلاقی یک ضرورت هست که نه تنها در کشور اسلامی که در تمام کشورهای غیر اسلامی و دموکراتیک هم وجود دارد و با توجه به فرهنگ کشور خودشون قوانینی اعمال می کنند …
  جامعه ما بسیار بسیار نیاز به قانون مندی شهرواندانش دارد که از این نظر از متوسط جهانی عقبیم … لطفا به تقویت ساختار این نهاد رسیدگی جدی کنید که امنیت روانی مردم بسیار اهمیت دارد. با سپاس

 9. من از پلیس امنیت اخلاقی یه سوال دارم اینجا اول ایران بوده بعد اسلام وارد شده پس مسامونا تو کشور ما مهمان هستن یه قسمت از کشور خودمونو بدین ما بی حجاب بگردیم با حجاب و بی حجاب آزادی عقیده باید باشه هر کی ناراحته جمع کنه از ایران ما بره

 10. تمام مشکلات ما همین بدحجابیه؟؟طی دوهفته دو بار انباری ساختمان ما رو زدن.کیف قاپی زورگیری بیداد می‌کنه.برای اونا چرا پیامک نمیاد!!!بعدش چرا مستندی برای بدحجابی ارائه نمیشه؟؟اگه بودجه اضافی دارید جای دیگه میتونید خرج کنید.

دیدگاهتان را بنویسید