فهرست مطالب

امتناع زوج از استرداد جهیزیه

زوچه پس از جدایی تصمیم می گیرد که جهزیه خود را از منزل زوج مسترد نماید و زوج نمی تواند مانع این اقدام زوجه گردد چون در این صورت زوجه ملزم می گردد که از طریق قانون اقدام به استرداد جهزیه خود بنماید در اینجا می خواهیم به این موضوع بپردازیم از زمانی که زوج نسبت به استرداد اموال زوجه ممانعت به عمل آورد می توانیم او را ضامن بدانیم.

قبل از پاسخ به این سوال، بیان چند نکته الزامی می باشد که به بررسی آن می پردازیم

 اموال زوجه به زوج به عنوان امانت سپرده نشده است تا بگوییم از زمان تقاضای زوجه به استرداد آن و امتناع زوج، او مرتکب جرم خیانت در امانت شده ، چرا که زوج امانت دار اموال زوجه نبوده است و تنها برحسب اجازه زوجه حق انتفاع از اموالش را داشته باشد و چنانچه در نگهداری و استفاده از مال مورد انتفاعی که دراینجا منظور جهزیه زوجه بوده تعدی و تفریط بنماید مسئول جبران خسارت بوده است.

اما بریم به سوالی که مطرح کردیم پاسخ بدهیم :

حسب ماده 48 قانون مدنی قانون گذار مسئولیت شخص منتفع ، را امانی تلقی کرده و بیان داشته که شخص امین حق انتفاع از مال موضوع انتفاع را داشته و ضامن نیست مگر تعدی و تفریط نماید. به بیان دیگر زوجه حق استفاده از این اموال را تا زمان برقراری زندگی مشترک به زوجه داده است و زمانی که این زندگی زناشویی قرار است به اتمام برسد خوب مسلما زوج دیگر حق انتفاع و بهره برداری از اموال زوجه را نداشته لذا ملزم بوده که آن را به زوجه مسترد دارد

اما اگر زوج نسبت به استرداد جهزیه زوجه امتناع ورزید و آنها را به زوجه تحویل نداد و بر اثر این ممانعت ، خسارتی به اموال زوجه وارد شود و یا فرض مثال اموال زوجه بر اثر سرقت از بین رفت و یا تلف شد در اینجا زوج که مسئولیتش از ید انتفاعی به ید ضمانی تبدیل شده باید در صدد جبران ضرر و زیان وارد به زوجه برآید

اما فرضی دیگر را هم با هم بررسی کنیم:

فرض کنید زوج از استرداد اموال زوجه به او ممانعت بورزد و زوجه برای استرداد جهزیه خود مجبور شود از طریق قانونی اقدام نماید و در این فاصله زوج به راحتی برای آنکه زوجه نتواند به اموالش دست یابد شروع به انتقال اموال زوجه و یا فروش اموال مذکور می نماید و در اینجا اگر زوجه لیست سیاهه نداشته باشد به سختی می تواند اثبات کند که اموالی که زوج هم اکنون نسبت به آن ادعای مالکیت پیدا کرده و شروع به فروش آن نموده از آن زوجه بوده و زوج هیچ حقی جز انتفاع و بهره برداری از این اموال نداشته است لذا برای جلوگیری از این اتفاقات حتما بدوا تقاضای قرار تامین خواسته به همراه دادخواست اصلی خود مطرح نمایید اما اگر خدای ناکرده، جهزیه شما توسط همسرتان به فروش رسید ، شما می توانید با طرح شکایت تحت عنوان فروش مال غیر، علیه او ، او را ملزم به بازگرداندن اموال تان بنمایید.

همچنین بخوانید:

دادخواست استرداد جهیزیه

 

برخی از سوالات متداول :

در صورت انحلال رابطه نکاح و تقاضای زوجه به استرداد اموالش، چنانچه زوج استنکاف به عمل آورد و جهزیه زوجه بدون آنکه سو نیتی نسبت به تلف اموال داشته باشد از بین برود آیا ضامن جبران خسارت وارده می باشد؟

زوج نسبت به اموال زوجه تنها حق بهره برداری و انتفاع داشته است لذا زمانی که رابطه زوجیت بین زوج و زوجه به اتمام می رسد دیگر این حق برای زوج اسقاط گردیده و حق انتفاعی نسبت به اموال زوجه ندارد لذا از این تاریخ به بعد ،ید انتفاعی او به ید ضمانی تبدیل شده و عهده دار هر نوع مسئولیتی در رابطه با مال ، چه با سو نیت و چه بدون سو نیت خواهد بود

چنانچه زوج از تحویل کامل جهزیه به زوجه استنکاف بورزد و زوجه حسب ارائه لیست سیاهه که فاکتوری از جهزیه او بوده ادعایش را نسبت به کسری جهزیه اثبات نماید دادگاه نسیت به کسری جهزیه چه حکمی صادر خواهد نمود؟

در این وضعیت زوج ملزم به استرداد کامل جهزیه به زوجه بوده و چنانچه کسری جهزیه به علت تلف شدن یا فروخته شدن برخی از اقلام توسط زوج بوده باشد دادگاه زوج را ملزم به رد مثل مال کسری، و یا پرداخت قیمت آن می نماید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص وکیل مطالبه مهریه با شماره تلفن زیر با ما در تماس باشید

شماره تلفن وکیل طلاق توافقی در تهراننویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

بهترین وکلای طلاق

سرکار خانم زهره رستگار

متخصص پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

خانم رستگار یکی از برترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در تهران می باشند. با تحصیلات عالیه و بیش از 23 سال سابقه وکالت در انواع پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق خوش درخشیده اند. خانم زهره رستگار به عنوان وکیل تخصصی در انواع دعاوی مربوط به خانواده از جمله طلاق، طلاق توافقی، طلاق از جانب زوج و طلاق از جانب زوجه، مطالبه مهریه، نفقه و حضانت فرزند فعالیت می کنند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی خانواده اعم از طلاق

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی خانواده و طلاق

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، طلاق، طلاق توافقی و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

جناب آقای صمد زارع

متخصص دعاوی خانواده و حقوقی و ...

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید