فهرست مطالب

اعاده دادرسی کیفری ماده 474

در مقاله پیشین با مفهوم اعاده دادرسی و موضوع ماده 474 قانون آیین دادرسی کیفری پرداخته شد حال امروز به یکی از موضوعات در ماده 474 اشاره کوتاه خواهیم داشت. با وکیل پرس همراه باشید.

در اینجا می خواهیم به این سوال پاسخ بدهیم که (اعاده دادرسی کیفری ماده 474) درخواست اعاده دادرسی از جانب شخص محکوم علیه تحت چه شرایطی قابل قبول بوده است ؟ و او برای طرح درخواست خود باید چگونه از طریق دیوان عالی کشور اقدام بنماید ؟

در ابتدا به بررسی مواردی که در ماده 474 به آن تصریح گردیده شده و به محکوم علیه این امتیاز را داده که بتواند از مرجع قضایی عالی خواستار تغییر حکمی که قطعی گردیده باشد بپردازیم. سعی برآن داریم که به صورت خیلی ساده این فروض را مورد بررسی قرار بدهیم:

فرض اول : در صورتی که شخص محکوم علیه به اتهام آنکه شخصی را به قتل رسانده محکوم و حکم اعدام او صادر گردد و بعد زنده بودن شخص مقتول احراز گردد
فرض دوم: در فرضی که چند نفر به اتهام یک جرم محکوم گردیده اند که ارتکاب آن جرم به گونه ای بوده که نتوان بیش از یک مرتکب برای آن قائل شد مثل جرم توهین. به بیان دیگر در این جرم نیازی بر آن نبوده که ما بخواهیم به صورت جداگانه اشخاصی که اقدام به توهین و فحاشی شخصی به صورت دسته جمعی نمودند مورد مجازات قرار بدهیم بر خلاف جرم قذف .
فرض سوم: در صورتی که راجع به یک جرم واحد مجازات های یکسان اعمال نگردیده باشد
فرض چهارم : انتساب دادن یک جرم واحد به دو شخص و اعمال اجرای حکم راجع به هردو . به بیان دیگر فرض کنید شخصی به اتهام انجام فعل مجرمانه ، مجرم تلقی گردیده شده و حکم محکومیت در رابطه با او صادر گردیده شده است ، و مجددا راجع به انجام همان عمل مجرمانه راجع به شخص دیگری حکم محکومیت صادر می گردد خوب در اینجا مسلما یکی از این افراد بی گناه تلقی شده و حکم محکومیت راجع به او به اشتباه صادر گردیده شده است.
فرض پنجم: در فرضی که راجع به انجام عملی که جرم نبوده و یا به موجب قانون لاحقی عنوان جرم بودن از آن عمل حذف گردیده شده باشد راجع به شخص اعمال مجازات گردد و او را به موجب عملی که جرم تلقی نگردیده شده مجرم تلقی کرد.
فرض ششم: در فرضی که شخص ذی النفع با ارائه ادله ای از جمله ارائه سند جعلی ، و یا با توسل به شهادت شهود کاذب، سعی بر آن بنماید که انتساب انجام عمل مجرمانه ای را به شخصی نسبت و او را محکوم بنماید که در اینجا هم شخص محکوم علیه با ارائه ادله ای که بیانگر کذب اظهارات شخص محکوم له بوده می تواند در صدد اثبات بی گناهی خود برآید
فرض هفتم: پس از صدور حکم قطعی، واقعه جدیدی حادث و یا ادله ای جدیدی ارائه گردد که موجب گردد بی گناهی شخص محکوم علیه اثبات گردد
این هفت موردی بود که به شخص محکوم علیه این حق را داده است که بتواند خواستار تغییر حکمی که به موجب حکم دادگاه قطعی گردیده از دیوان عالی کشور با ارائه درخواستی تحت عنوان اعاده دادرسی باشد.

اما شخص محکوم علیه چگونه باید اقدام به طرح درخواست خود بنماید؟

در رابطه با این موضوع هم روند رسیدگی همانند سایر دعاوی کیفری بدین شرح بوده که محکوم علیه باید اقدام به طرح درخواست خود از طریق دفاتر خدمات قضایی بنماید و با ارائه ادله ای که بیانگر اثبات خلاف حکمی که بر علیه شما صادر گردیده شده باشید.

هزینه دادرسی ثبت و ارسال درخواست اعاده دادرسی کیفری در رابطه با موضوع ماده 474 به تعداد هر یک از افراد متقاضی پانصد هزار ریال به انضمام هزینه ای که شما باید برای ثبت به دفاتر خدمات قضایی بپردازید بوده است.

 

چگونه می توان بر اساس ماده ۴۷۴ آئین دادرسی کیفری، درخواست اعاده دادرسی کرد؟

بر اساس ماده ۴۷۴ آئین دادرسی کیفری، درخواست اعاده دادرسی به شرایط زیر وابسته است:

  • درخواست باید توسط طرف متهم یا وکیل او به نمایندگی از او صورت گیرد.
  • درخواست باید حاوی دلایل قانونی و مشروع بودن اعاده دادرسی باشد. به عبارت دقیق‌تر، باید مشخص شود که چگونه عدم رعایت قانون توسط دادگاه در فرآیند قضایی باعث تأثیر منفی بر حقوق و منافع متهم شده است.
  • درخواست باید حاکم را به علت عدم رعایت قانون تحت تأثیر قرار داده باشد.
  • درخواست باید در زمان مناسب صورت گیرد. به عبارت دقیق‌تر، درخواست باید پس از صدور حکم نهائی نباشد.

با توجه به این شرایط، متهم یا وکیل او می توانند درخواست اعاده دادرسی را به دادگاه مربوطه ارائه کنند. در صورتی که دادگاه مشروعیت درخواست را تأیید کند، دادگاه قبلی لغو خواهد شد و پرونده به دادگاه جدید منتقل خواهد شد.

 

هزینه دادرسی اجرای ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری

معادل پرداخت سیصد هزار ریال به انضمام هزینه تصدیق مدارک بوده است که باید برای ثبت آن هزینه مربوطه را به دفتر رئیس حوزه قضایی که پرونده شما در آنجا مطرح بوده پرداخت تا مقدمات لازمه برای ارسال پرونده به دفتر رییس قوه قضائیه صورت بپذیرد و یا چنانچه در تهران سکونت داشته باشید می توانید با مراجعه مستقیم به ساختمان دادگستری کل استان تهران، از کارشناسان مربوطه بخواهید اقدامات لازمه راجع به ثبت درخواست تان را انجام بدهند

 

برخی از سوالات متداول در خصوص اعاده دادرسی کیفری ماده 474 :

چنانچه درخواست شما نسبت به اعاده دادرسی به علت موجه نبودن ادله ارائه شده رد گردد آیا امکان حق اعتراض برای شما نسبت به رای دیوان وجود داشته است ؟

اگر درخواست شما بنا بر اعاده دادرسی نسبت به حکم صادره رد گردد دیگر حق اعتراضی برای شما نبوده است.

آیا امکان اعاده دادرسی مجدد راجع به حکمی که اعاده دادرسی راجع به آن صورت پذیرفته و رد گردیده شده است قابل پذیرش مجدد بوده است ؟

به موجب ماده 482 قانون آیین دادرسی کیفری درخواست اعاده دادرسی مجدد راجع به حکمی که نسبت به آن اعاده دادرسی صورت پذیرفته و صادر گردیده شده دیگر قابل پذیرش نبوده مگر آنکه این اعاده از مصادیق ماده 477 بوده باشد

 

جهت اخذ مشاوره تخصصی با وکیل دیوان عالی کشور هم اکنون تماس بگیرید.

 

شماره مشاوره حقوقی تلفنینویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

بهترین وکلای اعاده دادرسی

آقای محمدهادی پورسینا

از وکلای باتجربه در زمینه اعاده دادرسی

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

آقای پورسینا وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای دادگستری مرکز تهران هستند. از وکلای باتجربه در زمینه اعاده دادرسی می باشند و دعاوی خانواده، ملکی، کیفری، داوری، وصول مطالبات، جرایم علیه اشخاص، جرایم علیه اموال، اموال و مالکیت، مالکیت معنوی، ثبت اسناد و … تخصص و تجربه دارند.

سرکار خانم نسترن زمانی پور

از وکلای مجرب در اعاده دادرسی

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

خانم زمانی پور از وکلای پایه یک دادگستری تهران و از وکلای مجرب در اعاده دادرسی می باشند ایشان بیش از 10 سال سابقه وکالت دارند و در انواع دعاوی کیفری، ملکی، خانواده، داوری، انحصاروراثت، قراردادها، اجرای احکام، جرایم اینترنتی، جرایم علیه اشخاص، جرایم علیه اموال و … تخصص دارند.

سرکار خانم فاطمه میر

متخصص در دعاوی دیوان عالی

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

خانم ساناز اسدی پور

متخصص در زمینه اعاده دادرسی

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم اسدی پور وکیل پایه یک دادگستری در تهران و دارای مدرک کارشناسی ارشد حقوق خصوصی و بیش از 7 سال سابقه در حرفه وکالت می باشند. متخصص در زمینه اعاده دادرسی، متخصص در دعاوی خانواده، طلاق توافقی، محاسبه مهریه، انحصار وراثت و … هستند. از دیگر خدماتی که در دفتر حقوقی خانم اسدی پور ارایه می شود، قبول وکالت ایرانیان خارج از کشور است. 

آقای محسن علی گل تباربائی

متبحر در امور اعاده دادرسی

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای وکیل محسن علی گل تباربائی، وکیل پایه یک دادگستری، عضو کانون وکلای مرکز تهران و مدرس دانشکده حقوق هستند. از وکلای خبره و متبحر در امور اعاده دادرسی می باشند و در این زمینه کمک های بسیاری به موکلین خود ارایه می کنند. مدرک کارشناسی ارشد دارند و در حال حاضر دانشجوی دکترای حقوق خصوصی می باشند.

 

آقای مصطفی محمدی

وکیل خبره در امور اعاده دادرسی

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

آقای محمدی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و مدیر و مسؤل موسسه وکیل سرا هستند. متخصص در دعاوی کیفری، جرایم رایانه ای، اینترنتی و سایبری می باشند. ایشان به عنوان وکیل خبره در امور اعاده دادرسی، اطلاعات کامل و جامعی در خصوص قوانین می دانند. در جلسات مشاوره ای که با موکلین دارند، به طور کامل جزئیات پرونده را توضیح می دهند.

 
مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید