فهرست مطالب

آیا زن از زمین کشاورزی شوهرش ارث می‌برد؟

آیا زن از زمین کشاورزی شوهرش ارث می‌برد؟ پاسخ به این پرتکرار توسط کارشناس وکیل پرس، بنابراین با ما همراه باشید

در رابطه با نحوه ارث بردن زوجه از زوج اولین نکته ای که باید آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار بدهیم آن است که رابطه زوجیت بین زن و شوهر ناشی از عقد دائم بوده یا عقد موقت اهمیت این موضوع بدین خاطر بوده که زن تنها در صورتی از ماترک همسرش ارث برده که همسر دائمی او باشد و چنانچه رابطه زوجیت ناشی از نکاح منقطع بوده باشد زوجه هیچ گونه سهم الارثی از اموال همسرش نخواهد برد

نکته بعدی که در رابطه با وضعیت سهم الارث زوجه در نظر بگیریم آن بوده راجع به میزان سهم الارث زن از مرد بوده است که در رابطه با آنکه زوجه فرزندی از شوهرش داشته یا نداشته متفاوت بوده است و بر حسب آن میزان سهم او تعیین می گردد

اما نکته سوم که در واقع پاسخ سوال ما به سوال مطروحه هم بوده آن است که:

آیا زوجه از تمامی اموال زوج ارث می برد ؟

آیا در رابطه با ارث بردن زوجه از عین اموال غیر منقول زوج راهکار قانونی وجود دارد ؟

در پاسخ به این سوال باید بیان داریم که به موجب ماده 946 قانون مدنی زوجه از تمامی اموال زوج اعم از منقول و غیر منقول ارث برده اما در رابطه با اموال غیر منقول قانون گذار زوجه را تنها مستحق ارث بردن از قیمت این اموال دانسته است و در رابطه با عین این اموال زن را مستحق حق ندانسته است

پس در پاسخ به سوال مطروحه باید این گونه بیان داریم که زوجه از عین زمین کشاورزی شوهرش ارث نمی برد بلکه از قیمت آن ارث می برد اما ممکن است سوالی پیش آید وقتی زوجه حق بهره برداری از زمین مذکور را نداشته چگونه می تواند اقدام به دریافت سهم الارث خود بنماید ؟ در اینجا این وظیفه به وراث موکول شده است و آنها مکلف به پرداخت سهم الارث زوجه بوده اند اما اگر حالتی پیش آمد که وراث از این پرداخت امتناع ورزیدند و امکان فروش مال غیر منقول وجود نداشت در اینجا عین مال مذکور با حکم دادگاه به تملک زوجه قرار خواهد گرفت

و اما در پاسخ به سوال دوم برای اینکه زوجه بتواند حق بهره برداری از عین اموال غیر منقول همسرش را داشته باشد به دو طریق می تواند اقدام بنماید:

  • فرض اول : شخص متوفی می تواند تا ثلث اموال خودش را در زمان حیات به نفع زن خودش وصیت کند بدین طریق که یک سوم از آن زمین کشاورزی تعلق به زوجه بگیرد و مازاد بر آن متعلق به وراث بوده باشد
  • فرض دوم : شخص متوفی می تواند از طریق عقد صلح و یا حق انتفاع حق بهره برداری از این اموال را برای همسرش تا زمان فوتش محفوظ نگه دارد . بدین طریق که زوجه تا پایان عمرش حق بهره برداری از این اموال را داشته باشد.

 

همچنین بخوانید:

بابت مهریه تا چند سکه می توان مرد را بازداشت کرد؟

 

برخی از سوالات متداول در خصوص آیا زن از زمین کشاورزی شوهرش ارث می‌برد؟

آیا زوجینی که فی مابین آنها عقد نکاح موقت بوده می توانند راجع به ارث بردن زوجه از ماترک اموال زوج ضمن عقد با یکدیگر توافق بنمایند ؟

در این باره حکم وضع شده قانون گذار از احکام آمره ای بوده که توافق خلاف آن غیر ممکن بوده و زوجین حتی در قالب شرط هم نمی توانند بر مبنای آن توافق بنمایند.

آیا زوجه از عین اموال غیر منقولی مانند زمین از شوهرش ارث می برد ؟

در پاسخ به این سوال باید بیان داریم که زوجه تنها از قیمت این اموال ارث برده است مگر به طرقی که در مقاله فوق بیان داشتیم که زوجه بتواند علی رغم آنکه اموال مذکور بین وراث به عنوان سهم الارث شان تقسیم گردیده حق انتفاع و بهره برداری را داشته باشد.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص وکیل طلاق توافقی در تهران با شماره تلفن زیر با ما در تماس باشید. صفحه اینستاگرام وکیل پرس را دنبال کنید

شماره تلفن وکیل طلاق توافقی در تهراننویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

 

 

بهترین وکلای طلاق

سرکار خانم زهره رستگار

متخصص پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

خانم رستگار یکی از برترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در تهران می باشند. با تحصیلات عالیه و بیش از 23 سال سابقه وکالت در انواع پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق خوش درخشیده اند. خانم زهره رستگار به عنوان وکیل تخصصی در انواع دعاوی مربوط به خانواده از جمله طلاق، طلاق توافقی، طلاق از جانب زوج و طلاق از جانب زوجه، مطالبه مهریه، نفقه و حضانت فرزند فعالیت می کنند.

سرکار خانم بهاره فیض

متخصص در دعاوی خانواده اعم از طلاق

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

بهاره فیض وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی، دانش آموخته ممتاز حقوق از دانشگاه دولتی شهید بهشتی تهران، رتبه 30 و برتر کانون وکلای دادگستری مرکز تهران، با بیش از ده سال سابقه فعالیت حقوقی، افتخار ارائه خدمات ملکی، حقوقی، جزائی، تجاری، خانواده، ارث و … به کلیه اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی دارد.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در دعاوی خانواده و طلاق

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

سرکار خانم مونا ترابی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، طلاق، طلاق توافقی و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

جناب آقای صمد زارع

متخصص دعاوی خانواده و حقوقی و ...

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای دکتر محمد تقی زاده

متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، خانواده و طلاق

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

2 دیدگاه دربارهٔ «آیا زن از زمین کشاورزی شوهرش ارث می‌برد؟»

  1. با سلام پدر بنده ۱سال پیش فوت کردن زنبور داری هم انجام میدادن ۲۰۰کلونی زنبور عسل داشتن بعد فوت پدر مادربدون اجازه بقیه ۷نفر ورثه آنها را به قیمت ناچیز فروخته آیا حق این کار داشته یانه وکل عسل داخل آنها را هم برداشته فروخته بیزحمت جواب بدید باتشکر ازسایت عالی شما

دیدگاهتان را بنویسید