آیا زن از زمین کشاورزی شوهرش ارث می‌برد؟

فهرست مطالب

آیا زن از زمین کشاورزی شوهرش ارث می‌برد؟ پاسخ به این پرتکرار توسط کارشناس وکیل پرس، بنابراین با ما همراه باشید

در رابطه با نحوه ارث بردن زوجه از زوج اولین نکته ای که باید آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار بدهیم آن است که رابطه زوجیت بین زن و شوهر ناشی از عقد دائم بوده یا عقد موقت اهمیت این موضوع بدین خاطر بوده که زن تنها در صورتی از ماترک همسرش ارث برده که همسر دائمی او باشد و چنانچه رابطه زوجیت ناشی از نکاح منقطع بوده باشد زوجه هیچ گونه سهم الارثی از اموال همسرش نخواهد برد

نکته بعدی که در رابطه با وضعیت سهم الارث زوجه در نظر بگیریم آن بوده راجع به میزان سهم الارث زن از مرد بوده است که در رابطه با آنکه زوجه فرزندی از شوهرش داشته یا نداشته متفاوت بوده است و بر حسب آن میزان سهم او تعیین می گردد

اما نکته سوم که در واقع پاسخ سوال ما به سوال مطروحه هم بوده آن است که:

آیا زوجه از تمامی اموال زوج ارث می برد ؟

آیا در رابطه با ارث بردن زوجه از عین اموال غیر منقول زوج راهکار قانونی وجود دارد ؟

در پاسخ به این سوال باید بیان داریم که به موجب ماده 946 قانون مدنی زوجه از تمامی اموال زوج اعم از منقول و غیر منقول ارث برده اما در رابطه با اموال غیر منقول قانون گذار زوجه را تنها مستحق ارث بردن از قیمت این اموال دانسته است و در رابطه با عین این اموال زن را مستحق حق ندانسته است

پس در پاسخ به سوال مطروحه باید این گونه بیان داریم که زوجه از عین زمین کشاورزی شوهرش ارث نمی برد بلکه از قیمت آن ارث می برد اما ممکن است سوالی پیش آید وقتی زوجه حق بهره برداری از زمین مذکور را نداشته چگونه می تواند اقدام به دریافت سهم الارث خود بنماید ؟ در اینجا این وظیفه به وراث موکول شده است و آنها مکلف به پرداخت سهم الارث زوجه بوده اند اما اگر حالتی پیش آمد که وراث از این پرداخت امتناع ورزیدند و امکان فروش مال غیر منقول وجود نداشت در اینجا عین مال مذکور با حکم دادگاه به تملک زوجه قرار خواهد گرفت

و اما در پاسخ به سوال دوم برای اینکه زوجه بتواند حق بهره برداری از عین اموال غیر منقول همسرش را داشته باشد به دو طریق می تواند اقدام بنماید:

  • فرض اول : شخص متوفی می تواند تا ثلث اموال خودش را در زمان حیات به نفع زن خودش وصیت کند بدین طریق که یک سوم از آن زمین کشاورزی تعلق به زوجه بگیرد و مازاد بر آن متعلق به وراث بوده باشد
  • فرض دوم : شخص متوفی می تواند از طریق عقد صلح و یا حق انتفاع حق بهره برداری از این اموال را برای همسرش تا زمان فوتش محفوظ نگه دارد . بدین طریق که زوجه تا پایان عمرش حق بهره برداری از این اموال را داشته باشد.

 

همچنین بخوانید:

بابت مهریه تا چند سکه می توان مرد را بازداشت کرد؟

 

برخی از سوالات متداول در خصوص آیا زن از زمین کشاورزی شوهرش ارث می‌برد؟

آیا زوجینی که فی مابین آنها عقد نکاح موقت بوده می توانند راجع به ارث بردن زوجه از ماترک اموال زوج ضمن عقد با یکدیگر توافق بنمایند ؟

در این باره حکم وضع شده قانون گذار از احکام آمره ای بوده که توافق خلاف آن غیر ممکن بوده و زوجین حتی در قالب شرط هم نمی توانند بر مبنای آن توافق بنمایند.

آیا زوجه از عین اموال غیر منقولی مانند زمین از شوهرش ارث می برد ؟

در پاسخ به این سوال باید بیان داریم که زوجه تنها از قیمت این اموال ارث برده است مگر به طرقی که در مقاله فوق بیان داشتیم که زوجه بتواند علی رغم آنکه اموال مذکور بین وراث به عنوان سهم الارث شان تقسیم گردیده حق انتفاع و بهره برداری را داشته باشد.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص وکیل طلاق توافقی در تهران با شماره تلفن زیر با ما در تماس باشید. صفحه اینستاگرام وکیل پرس را دنبال کنید

شماره تلفن وکیل طلاق توافقی در تهراننویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

 

 

انتشار نوشته در شبکه های اجتماعی:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید