فهرست مطالب

آیا رای دیوان عالی کشور قابل اعتراض است؟

در مقاله پیشین (روش ثبت شکایت در دیوان عالی کشور) بیان داشتیم که در شرایطی قانون گذار به شخص ذی النفع حق اعتراض به دیوان عالی کشور را در صورتی که جهات فرجام خواهی وجود داشته باشد در امور حقوقی و یا کیفری داده است .
فرض کنید شخص محکوم علیه که در امور کیفری به عنوان متهم محکوم گردیده خواستار اعتراض به دیوان عالی کشور شده و تقاضای فرجام خواهی می نماید پس از طی کردن تشریفات راجع به تنظیم دادخواست پرونده صادره شما به دیوان می رسد . گفتیم که در این باره دو فرض به وجود می آید:

  • ادعای شما راجع به فرجام خواهی توسط دیوان نقض می گردد
  • ادعای شما پذیرفته گردیده شده و رای شما برای رسیدگی مجدد به مرجع صالح برای رسیدگی مجدد ارسال می گردد

حالا می خواهیم به این سوال پاسخ بدهیم که در نقض شدن ادعای ما راجع به فرجام خواهی ، آیا امکان اعتراض مجدد به دیوان عالی کشور وجود داشته است ؟
قبل از پاسخ به این سوال یاد آوری این نکته ضرورت دارد که بدانیم در اینجا دیوان قرار است به ادعای ما راجع به ایرادات شکلی پرونده که به درستی رعایت نگردیده شده پاسخ بدهد نه وارد رسیدگی ماهوی بشود. تصور کنید رسیدگی به پرونده ما از نظر صلاحیت ذاتی دادگاه باید در دادگاه انقلاب رسیدگی شود اما به اشتباه در دادگاهی مورد رسیدگی قرار گرفته که صلاحیت نداشته است خوب در اینجا شخص خواهان می تواند معترض گردد و تقاضای فرجام خواهی بنماید خوب اگر با این شرایط شخص ذی النفع به رای دادگاه صادر کننده که عدم صلاحیت نداشته معترض گردد و خواستار نقض حکم صادره به علت عدم رعایت تشریفات شکلی گردد و دیوان ادعایش را رد کند آیا می توان از رای قطعی دیوان اعتراض نماید ؟

در اینجا ماده 387 قانون آیین دادرسی مدنی بیان می دارد که بعد از آنکه نسبت به درخواست فرجام خواهی شما به علت عدم رعایت طرح آن در موعد قانونی و یا به علل دیگر قرار رد درخواست فرجام خواهی صادر گردید شما هنوز یک فرصت دیگر دارید البته این امر زمانی مورد قبول قرار می گیرد که شما بتوانید با ارئه ادله قوی بتوانید ادعای خود را مبنی بر اینکه ادعای شما بی جهت مورد نقض قرار گرفته را بتوانید اثبات کنید و اثبات نمایید که تشریفات شکلی راجع به رای صادره صورت نپذیرفته و رای مذکور از نظر قانونی قابل نقض است. در اینجا می توانید بار دیگر خواستار بررسی مجدد خواسته خود از دادستان کل کشور باشید تا بررسی مجددی راجع به علت رد درخواست تان از طریق دیوان عالی کشور صورت بپذیرد و در صورت تشخیص ادعا خواستار نقض حکم از دیوان عالی کشور می گردد.

 

برخی از سوالات متداول (آیا رای دیوان عالی کشور قابل اعتراض است؟) :

در صورتی که نسبت به رای صادره از مرجع تالی تقاضای فرجام خواهی گردد اما اعتراض شخص مورد پذیرش قرار نگیرد و دیوان رای صادره را تایید نماید آیا امکان اعتراض به رای ابرام شده وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم دیوان عالی کشور رای صادره را از نظر ماهیت مورد بررسی قرار نمی دهد بلکه تنها به اعتراضی ترتیب اثر می دهد که راجع به آن تشریفات شکلی رعایت نگردیده شده باشد. لذا در صورت رعایت این تشریفات اعتراض قابل قبول نمی باشد .

در صورتی که شخص معترض با ارائه ادله ای بتواند اثبات نماید که اعتراض او موجه بوده است و تشریفات شکلی رعایت نگردیده آیا می تواند اعتراض خود را راجع به پذیرفته شدن ادعایش توسط دیوان به جریان بیاندازد و خواستار الزام دیوان به پذیرش خواسته اش گردد ؟

در اینجا به موجب ماده 387 قانون آیین دادرسی مدنی می تواند بار دیگر درخواست فرجام خواهی خود را از دادستانی کل کشور تقاضا بنماید و خواستار بررسی مجدد پرونده خود گردد.

در چه زمانی شخص معترض باید درخواست فرجام خواهی خود را به دفتر دادستانی کل کشور تقدیم بنماید؟

مهلت تقدیم دادخواست مربوطه ظرف مهلت یک ماه از تاریخ انقضای فرجام خواهی یا قطعی شدن قرار رد دادخواست فرجامی، یا ابلاغ رای دیوان عالی کشور در خصوص تایید قرار رد دادخواست فرجامی بوده است

 

جهت اخذ مشاوره تخصصی با وکیل دیوان عالی کشور هم اکنون تماس بگیرید. صفحه رسمی اینستاگرام وکیل پرس پلی برای پاسخ به سوالات در حوزه ماده 474

 

شماره مشاوره حقوقی تلفنی

نویسنده: خانم فائزه آخوندی کارشناس ارشد حقوقی وکیل پرس

بهترین وکلای دیوان عالی کشور

آقای دکتر حامد نجفی

متخصص در وکالت دیوان عالی کشور

دکتر علیرضا صالحی فر، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران و وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۴ سال سابقه وکالت در محاکم دادگستری می باشد.

دکتر صالحی فر، دارای تالیفات متعدد علمی حقوقی بوده و بارها از ایشان به عنوان استاد مدعو و پژوهشگر برتر در دانشگاهها و موسسات علمی جهان از جمله سوئد، آلمان، استرالیا و نیوزیلند دعوت به عمل آمده است.

خانم رستگار یکی از برترین وکلای پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در تهران می باشند. با تحصیلات عالیه و بیش از 23 سال سابقه وکالت در انواع پرونده های حقوقی، کیفری، خانوادگی به خصوص طلاق خوش درخشیده اند. خانم زهره رستگار به عنوان وکیل تخصصی در انواع دعاوی مربوط به خانواده از جمله طلاق، طلاق توافقی، طلاق از جانب زوج و طلاق از جانب زوجه، مطالبه مهریه، نفقه و حضانت فرزند فعالیت می کنند.

جناب آقای مسعود اسلامی مهر

متخصص در وکالت دیوان عالی کشور

دکتر محمد تقی زاده، وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقی در شهر تهران، عضو کانون وکلای دادگستری مرکز و از بهترین، موفق ترین و با تجربه ترین وکلای تهران و فارغ التحصیل از دانشگاه دولتی علامه طباطبایی تهران می باشند.

تخصص ایشان در پرونده های کیفری علی الخصوص جرایم مواد مخدر در تمامی مراجع شامل دادسرا، دادگاه انقلاب و دیوان عالی کشور می باشد :

صبر، حسن سابقه، صداقت، پاسخگویی، دقت نظر در اظهارات مراجعین و ارائه راه حل مطلوب و پیگیری مجدانه در پرونده‌های وکالتی سبب گردیده تا ایشان در زمره وکلای خوشنام کشور قرار گیرند. در کارنامه شغلی دکتر محمد تقی زاده، سابقه وکالت در پرونده های کلان و جنجالی مشاهده می گردد.

آقای اسلامی مهر وکیل پایه یک دادگستری و دارای سابقه ای بیش از 20 سال در حرفه وکالت می باشند. متخصص در وکالت دیوان عالی کشور هستند. آقای اسلامی مهر وکالت انواع پرونده های کیفری، دعاوی مربوط به جرایم و تخلفات پزشکی، مطابه دیه، قتل، جرایم رایانه ای، مواد مخدر، دعاوی خانواده، حقوقی، جزایی، تجاری، ملکی، سرقفلی، مصادره اموال، تخلیه ملک تجاری و مسکونی و … می پذیرند. ایشان مشاور حقوقی از کانون وکلای مرکز می باشند.

سرکار خانم فاطمه میر

متخصص در دعاوی دیوان عالی

آقای اسلامی مهر با بیش از 20 سال سابقه در حرفه وکالت یکی از بهترین وکلای مواد مخدر در تهران هستند. متخصص در دعاوی کیفری، مواد مخدر، سرقت، آدم ربایی و … می باشند. سایر فعالیت های آقای اسلامی مهر در زمینه پرونده های حقوقی، خانواده، ملکی، ثبتی و … است.

آقای اسلامی مهر به عنوان وکیل پایه یک دادگستری تجارب بسیاری را در زمینه های مختلف کسب کرده اند. در دیوان عدالت اداری فعالیت داشته اند و به تنظیم انواع قراردادهای داخلی و بین المللی می پردازند.

تخصص ایشان در پرونده های خانواده و مشکلات خانوادگی و دعاوی طلاق از جمله طلاق توافقی، طلاق به درخواست زوج و طلاق به درخواست زوجه می باشد. همچنین دکتر محمد تقی زاده وکالت دعاوی در خصوص مهریه، حضانت، سلب و لغو حضانت، ملاقات فرزند مشترک، نفقه زوجه، نفقه فرزند مشترک، الزام به تمکین، استرداد جهیزیه، تهیه مسکن مستقل، اثبات واقعه نکاح، اجرت المثل ایام زوجیت و کلیه امور مربوط به مشکلات خانوادگی را بر عهده می گیرد.

آقای مهرداد نادعلی

وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، طلاق، طلاق توافقی و ...

جناب آقای بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری در تهران و خبره در پرونده های مربوط به مواد مخدر هستند. ایشان پیش از وکالت، نزدیک به 15 سال در یکی از موسسات مالی و اعتباری کشور به عنوان کارمند فعالیت داشته اند. از جمله تخصص های ایشان در زمینه پرونده های مواد مخدر، تولید و پخش انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی، قاچاق آن به کشور، مصرف انواع مواد مخدر و … است.

خانم مونا ترابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هستند، ایشان در زمینه وکالت 10 سال سابقه دارند و می توان گفت که از موفق ترین وکلای ایرانی هستند. دارای مدرک کارشناس ارشد حقوق خصوصی هستند و مجموعه ای قوی دارند که به حل پرونده های کیفری، ملکی و … می پردازند.

 

آقای محمد حسن فعال

20 سال تججربه حقوقی و وکالت دیوان عاالی

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

سرکار خانم آذین طالبی وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره حقوقی و وکالت خود را با گرفتن پروانه وکالت صادره از کانون وکلای استان مازندران انجام می‌دهد. از تخصص های وی می توان به قبول دعاوی جرایم اقتصادی، تنظیم قرارداد، جرایم رایانه ای، کیفری، وکیل مهاجرت، حقوقی، خانواده، دعاوی شرکت ها اشاره نمود که وی با سابقه موفق خود در این زمینه ها توانسته اند تا جایگاه ویژه ای بین وکلای شهر تهران کسب کنند.

آقای جلیل مالکی

وکیل پایه یک دادگستری و از وکلای دیوان عالی کشور

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

جناب آقای محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی با بیش از 7 سال سابقه مشاوره و همکاری با موسسات و شرکت ها، کسب رتبه برتر در آزمون های ورودی وکالت، قضاوت، ارشد، دارای مدرک کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی دانشگاه سراسری قم، وی با سابقه درخشان چندین ساله خود توانسته است تا ورود در بیش از ۳۰۰ پرونده کیفری، ملکی، حقوقی و ارث و خانواده و … را داشته باشد. جناب آقای محمد مومن زاده متخصص در پرونده های کیفری، ملکی، قراردادها، ارث، خانواده، مواد مخدر می باشد.

مقالات مرتبط

مطالب پیشنهادی

1 دیدگاه دربارهٔ «آیا رای دیوان عالی کشور قابل اعتراض است؟»

  1. سلام من محمد رضا عمار متولد ۱۳۸۱ فرزند جانباز ۳۵٪و متاهل می باشم که تقریبا یک سال است برای استخدام در شرکت به این شرکت و ان شرکت مراجعه میکنم ولی متاسفانه هیچ نتیجه ای نگرفتم و حتی به بنیاد شهید و امور ایثار اهواز مراجعه کردم ولی هیچ اقدامی برایم انجام ندادن و می گویند اولویت با فرزندان شهید است و به هر جا مراجعه کردم آشنا و پارتی می خواهند با اینکه کشت و صنعت نیشکر و صنایع جانبی در محدوده شهرستان کارون میباشد هر کس آشنادارد در شرکت مشغول بکار شده و من که به جز خدا در این دنیا کسی و اشنا ندارم باید بیکار باشم تا حالا نشده من و پدر مادرم به بنیاد مراجعه کردیم و کاری برایمان انجام دادند از شما ریاست محترم درخواست عاجزانه دارم که نسبت به استخدام اینجانب اقدام کنید چون مشکلات زیادی برایم پیش امده یکی از انها قسط وام ازدواج که با هزار زحمت و کارگری پیش این وان و قرض کردن دارم وامم را پرداخت میکنم از شما خواهش میکنم به من کمک کنید مدرک تحصیلی من دیپلم کارو دانش است (نقشه کشی ساختمان)با تشکر فرزند جانباز ۳۵٪محمد رضا عمار ۰۹۴۴۰۶۰۶۹۷

دیدگاهتان را بنویسید